O‘zbekistonda jon boshiga daromad 21,8 mln so‘mni tashkil etdi
Milliy statistika qo‘mitasi O‘zbekiston aholisining jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromadlar bo‘yicha yangilangan ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2025-yilning yanvar–sentyabr oylarida aholining umumiy daromadlari 825,3 trillion so‘mni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan inflyatsiyani hisobga olganda 8,4 foizga yuqoridir.
Hisobotga ko‘ra, mamlakat bo‘yicha jon boshiga moliyaviy tushumlar o‘rtacha 21,8 million so‘mga teng bo‘ldi. Daromadlarning nominal o‘sish sur’ati 116,1 foizni, real o‘sish esa 106,3 foizni tashkil etgan.
Bu aholining ayrim qatlamlarida moddiy imkoniyatlarning ortayotganini ko‘rsatadi. Hududlar kesimida eng yuqori daromad Toshkent shahrida qayd etildi.
Poytaxt aholisi jon boshiga o‘rtacha 52 million so‘m daromadga ega bo‘ldi va bu ko‘rsatkich bo‘yicha mamlakatda yetakchilik qildi. Ikkinchi o‘rinda Navoiy viloyati (32,1 mln so‘m), uchinchi o‘rinda esa Buxoro viloyati (26 mln so‘m) joylashdi.
Qolgan hududlar bo‘yicha ko‘rsatkichlar quyidagicha: Xorazm viloyati – 22,8 mln so‘m, Toshkent viloyati – 21,9 mln so‘m, Andijon viloyati – 19,4 mln so‘m, Farg‘ona viloyati – 18,5 mln so‘m, Samarqand viloyati – 18,1 mln so‘m, Sirdaryo viloyati – 17,2 mln so‘m, Jizzax viloyati – 17,1 mln so‘m, Qashqadaryo viloyati – 17 mln so‘m, Surxondaryo viloyati – 16,5 mln so‘m, Namangan viloyati – 15,8 mln so‘m, Qoraqalpog‘iston Respublikasi – 14,8 mln so‘m. Qoraqalpog‘iston Respublikasida jon boshiga daromadlar eng past bo‘lib, bu hududdagi ish haqi miqdori va iqtisodiy faollikning cheklangan sohalar bilan bog‘liqligi bilan izohlanmoqda.
Shuningdek, avvalroq mamlakatda 73 ming daromadsiz oila ish bilan ta’minlangani va 600 mingdan ortiq oilaga ijtimoiy yordam ko‘rsatilgani haqida xabar berilgandi. Iqtisodchilarning fikricha, aholining daromadlari o‘sishi kichik biznes, xizmat ko‘rsatish va sanoat sohalarining rivojlanishi hamda davlatning iqtisodiy islohotlari bilan bog‘liq.

В Узбекистане доход на душу населения составил 21,8 млн сум
Национальный статистический комитет опубликовал обновленные данные о доходах населения Узбекистана на душу населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
В январе–сентябре 2025 года общий доход населения составил 825,3 триллиона сумов. Этот показатель на 8,4% выше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года с учетом инфляции.
Согласно отчету, средний финансовый доход на душу населения по стране составил 21,8 миллиона сумов. Номинальный темп роста доходов составил 116,1%, а реальный рост — 106,3%.
Это свидетельствует об увеличении материальных возможностей некоторых слоев населения. По регионам самый высокий доход зафиксирован в городе Ташкент.
Жители столицы в среднем имеют доход на душу населения в размере 52 миллионов сумов, что является лидирующим показателем в стране. На втором месте находится Навоийская область (32,1 млн сумов), на третьем — Бухарская область (26 млн сумов).
Показатели по остальным регионам следующие: Хорезмская область – 22,8 млн сумов, Ташкентская область – 21,9 млн сумов, Андижанская область – 19,4 млн сумов, Ферганская область – 18,5 млн сумов, Самаркандская область – 18,1 млн сумов, Сырдарьинская область – 17,2 млн сумов, Джизакская область – 17,1 млн сумов, Кашкадарьинская область – 17 млн сумов, Сурхандарьинская область – 16,5 млн сумов, Наманганская область – 15,8 млн сумов, Республика Каракалпакстан – 14,8 млн сумов. В Республике Каракалпакстан доходы на душу населения самые низкие, что объясняется уровнем заработной платы и ограниченной экономической активностью в некоторых сферах региона.
Ранее также сообщалось, что в стране было трудоустроено 73 тысячи семей без дохода и оказана социальная помощь более чем 600 тысячам семей. По мнению экономистов, рост доходов населения связан с развитием малого бизнеса, сферы услуг и промышленности, а также с экономическими реформами государства.