AQSh Senatining Xalqaro munosabatlar qo‘mitasi raisi Jeyms Rish Markaziy Osiyo davlatlari, jumladan, O‘zbekiston uchun Jekson-Venik tuzatmasini bekor qilishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini Kongressga taqdim etish niyatida ekanligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jekson-Venik tuzatmasi o‘z davrida "Sovuq urush"ning ramzlaridan biri bo‘lgan. Mazkur tuzatma 1974 yilda AQSh Savdo qonuni tarkibida qabul qilingan bo‘lib, inson huquqlarini buzgan yoki fuqarolarining chet elga chiqish erkinligini cheklagan davlatlarga nisbatan savdo cheklovlarini joriy etishni nazarda tutgan.
Ushbu chora dastlab Sovet Ittifoqiga qarshi qaratilgan edi. Biroq, SSSR parchalanganidan keyin bu qonun amaliy ahamiyatini yo‘qotgan bo‘lsa-da, hali ham sobiq sovet davlatlarining ayrimlariga nisbatan rasmiy ravishda amal qilib kelmoqda.
Bugungi kunga qadar AQSh prezidenti har yili ushbu tuzatmaning ta’sirini vaqtinchalik to‘xtatib turuvchi hujjatni imzolab kelgan. Bu hujjat O‘zbekiston va boshqa mintaqa davlatlariga AQSh bilan oddiy savdo aloqalarini davom ettirish imkonini yaratgan.
Endilikda, ushbu amaliyotni butunlay bekor qilish kutilmoqda. Bu esa, investorlar uchun xavflarni kamaytirib, biznes muhitini barqaror va oldindan rejalashtirishga qulay sharoit yaratadi.
Mazkur qadam Vashingtonning Markaziy Osiyo davlatlari bilan munosabatlarni mustahkamlash yo‘lidagi yana bir muhim harakati hisoblanadi. Shu bilan birga, bu qaror "sovuq urush" merosini ortda qoldirish uchun yangi imkoniyatni ochadi.

США планируют отменить поправку Джексона-Веника
Председатель Комитета Сената США по международным отношениям Джеймс Риш сообщил о намерении представить в Конгресс законопроект, предусматривающий отмену поправки Джексона-Веника для стран Центральной Азии, включая Узбекистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Поправка Джексона-Веника была одним из символов "Холодной войны" своего времени. Эта поправка была принята в 1974 году в составе Закона о торговле США и предусматривала введение торговых ограничений в отношении стран, нарушающих права человека или ограничивающих свободу выезда своих граждан за границу.
Эта мера изначально была направлена против Советского Союза. Однако, несмотря на то, что после распада СССР закон утратил практическое значение, он официально продолжает действовать в отношении некоторых бывших советских республик.
До настоящего времени президент США ежегодно подписывал документ, временно приостанавливающий действие этой поправки. Этот документ позволял Узбекистану и другим странам региона продолжать обычные торговые отношения с США.
Теперь ожидается полная отмена этой практики. Это снизит риски для инвесторов и создаст стабильные и предсказуемые условия для ведения бизнеса.
Этот шаг является еще одним важным действием Вашингтона на пути укрепления отношений с государствами Центральной Азии. Кроме того, это решение открывает новые возможности для того, чтобы оставить наследие "холодной войны" в прошлом.