O‘zbekistonga elektrokar importi 2,5 barobar oshdi
2025 yilning dastlabki uch choragida O‘zbekistonga elektrokar importi sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan import hajmi 2,5 barobar ko‘payib, umumiy hisobda 40,3 ming dona elektromobil mamlakatga olib kelingan. Import qilingan elektrokarlarning umumiy qiymati 473 million AQSh dollarini tashkil etgan bo‘lib, ular dunyoning 16 davlatidan yetkazib berilgan.
Ayniqsa, Xitoy Xalq Respublikasi asosiy yetkazib beruvchi sifatida ajralib turibdi. Mazkur davlatdan 39,8 ming dona elektromobil olib kirilgan.
Shuningdek, Gonkongdan 249 ta, Janubiy Koreyadan 165 ta, Germaniyadan 43 ta va AQShdan 25 ta elektrokar import qilingan. Qolgan 65 dona elektromobil boshqa davlatlardan olib kelingan.
Elektrokar importining bunday o‘sishi mamlakatda yengil avtomobillarga bo‘lgan umumiy talabning pasayishi fonida kuzatilmoqda. Xususan, joriy yilning sentyabr oyida 84,6 ming dona avtomobil sotilgan bo‘lib, bu avgust oyiga nisbatan 6,4 foizga kamdir.
Ma’lumot uchun, birinchi elektrokar 1884 yilda britaniyalik ixtirochi Tomas Parker tomonidan yaratilgan. U buni o‘zi ishlab chiqqan kuchli akkumulyatorlar yordamida amalga oshirgan.

Импорт электрокаров в Узбекистан увеличился в 2,5 раза
В первых трех кварталах 2025 года импорт электромобилей в Узбекистан значительно вырос. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем импорта увеличился в 2,5 раза, и всего в страну было ввезено 40,3 тысячи электромобилей. Общая стоимость импортированных электромобилей составила 473 миллиона долларов США, они были поставлены из 16 стран мира.
Особенно выделяется Китайская Народная Республика как основной поставщик. Из этой страны было ввезено 39,8 тысячи электромобилей.
Также из Гонконга импортировано 249 электромобилей, из Южной Кореи — 165, из Германии — 43 и из США — 25 электромобилей. Остальные 65 электромобилей были ввезены из других стран.
Такой рост импорта электромобилей наблюдается на фоне снижения общего спроса на легковые автомобили в стране. В частности, в сентябре текущего года было продано 84,6 тысячи автомобилей, что на 6,4% меньше по сравнению с августом.
Для справки, первый электромобиль был создан в 1884 году британским изобретателем Томасом Паркером. Он реализовал это с помощью мощных аккумуляторов, разработанных им самим.