Tibbiyot xodimlari uchun yangi imtiyozlar belgilandi
O‘zbekistonda tibbiyot xodimlari uchun mehnat sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan yangi qaror qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda rasmiy manbalarda ma’lum qilindi. Mazkur qarorga ko‘ra, 2026 yil 1 apreldan boshlab davlat tibbiyot muassasalarida besh kunlik ish haftasi joriy etiladi.
Dam olish va bayram kunlarida esa uzluksiz xizmat navbatchilik asosida tashkil etiladi. Ushbu o‘zgarish shifokorlarning ish yukini kamaytirish va ularning mehnat samaradorligini oshirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, tibbiyot xodimlari har yili “Tibbiyot xodimlari kuni” munosabati bilan rag‘batlantiriladi. Eng yaxshi shifokor va poliklinikalarni aniqlash uchun tanlovlar o‘tkazilib, g‘oliblarga pul mukofotlari va xorijda malaka oshirish imkoniyatlari beriladi.
2026 yil 1 yanvardan boshlab 15 yillik ish tajribasiga ega tibbiyot va farmatsevtika xodimlarining farzandlari uchun oliy ta’lim muassasalarida kontrakt to‘lovlarining 30 foizini davlat qoplaydi. Bundan tashqari, har yili 500 nafar shifokorga uy-joy xaridi uchun ipoteka boshlang‘ich to‘lovining 25 foiz miqdorida yordam ko‘rsatiladi.
Qarorda tibbiyot xodimlari uchun boshqa imtiyozlar ham belgilangan. Ular yilda bir marta bepul yuqori texnologik tibbiy xizmatlardan foydalanish, sanatoriy yo‘llanmasi olish, ilmiy maqolalar chop etish xarajatlarini qoplash va davlat xizmatlari uchun to‘lovlarni ikki baravar kamaytirish huquqiga ega bo‘ladilar.
Mazkur qaror tibbiyot sohasining nufuzini oshirish, malakali mutaxassislarni saqlab qolish va yoshlarni ushbu kasbga jalb qilishni maqsad qilgan.

Новые льготы для медицинских работников установлены
В Узбекистане принято новое решение, направленное на улучшение условий труда медицинских работников. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили официальные источники. Согласно данному решению, с 1 апреля 2026 года в государственных медицинских учреждениях вводится пятидневная рабочая неделя.
В выходные и праздничные дни непрерывное дежурство будет организовано на основе сменной работы. Эти изменения направлены на снижение нагрузки на врачей и повышение их трудовой эффективности.
Кроме того, медицинские работники ежегодно по случаю «Дня медицинского работника» будут поощряться. Проводятся конкурсы для определения лучших врачей и поликлиник, победителям которых предоставляются денежные премии и возможности повышения квалификации за рубежом.
С 1 января 2026 года государство будет покрывать 30 процентов стоимости контрактного обучения в высших учебных заведениях для детей медицинских и фармацевтических работников с опытом работы не менее 15 лет. Кроме того, ежегодно 500 врачам будет оказана помощь в размере 25 процентов первоначального взноса при покупке жилья по ипотеке.
В решении также предусмотрены другие льготы для медицинских работников. Они имеют право один раз в год бесплатно пользоваться высокотехнологичными медицинскими услугами, получать путёвки в санатории, компенсировать расходы на публикацию научных статей и вдвое снижать оплату государственных услуг.
Данное решение направлено на повышение престижа медицинской сферы, сохранение квалифицированных специалистов и привлечение молодежи к этой профессии.