Tibbiyotdagi muammolar: Prezident tanqid va topshiriqlari
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tibbiyot tizimidagi muammolarni ko‘rib chiqib, bu borada muhim masalalarni tahlil qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident matbuot xizmatining xabar berishicha, so‘nggi besh yil davomida oshqozon-ichak kasalliklari 1,5 barobarga kamaygani aniqlangan. Biroq Qashqadaryo va Navoiy viloyatlarida bu boradagi ijobiy o‘zgarishlar sezilmagan.
Xususan, Yakkabog‘ tumanida fuqarolarning 33 foizi oshqozon-ichak kasalliklari bilan murojaat qilgan bo‘lsa, G‘uzor tumanida bu ko‘rsatkich 29 foizni, Koson va Mirishkor tumanlarida esa 25 foizni tashkil qilgan. Majlis davomida shifokorlarning, ayniqsa, bolalarga antibiotiklarni nazoratsiz buyurayotgani tanqid qilindi.
Bundan tashqari, qishloq joylarida tibbiyot xodimlarini o‘qitish ishlari yetarli darajada tashkil etilmagani qayd etildi. Shuningdek, aholining buyrak kasalliklari bilan bog‘liq muammolariga ham e’tibor qaratildi.
Qoraqalpog‘iston, Xorazm, Farg‘ona va Andijon viloyatlarida buyrak kasalliklari o‘rtacha ko‘rsatkichdan 40-50 foizga yuqori ekani ma’lum qilindi. Davlat rahbari urologiya va nefrologiya markazlariga joylarda kengroq tushuntirish ishlarini olib borishni va bu sohada muammolarni bartaraf etish bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirishni topshirdi.

Проблемы в медицине: критика и поручения президента
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев рассмотрел проблемы в системе здравоохранения и проанализировал важные вопросы в этой области. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации пресс-службы Президента, за последние пять лет заболевания желудочно-кишечного тракта сократились в 1,5 раза. Однако в Кашкадарьинской и Навоийской областях положительные изменения в этом направлении не наблюдаются.
В частности, в Яккабагском районе 33% граждан обращались с заболеваниями желудочно-кишечного тракта, в Гузорском районе этот показатель составил 29%, а в Косонском и Миришкорском районах — 25%. Во время заседания была подвергнута критике практика врачей, особенно при назначении антибиотиков детям без контроля.
Кроме того, было отмечено, что в сельских районах недостаточно организована подготовка медицинских работников. Также уделено внимание проблемам населения, связанным с заболеваниями почек.
Сообщается, что в Каракалпакстане, Хорезмской, Ферганской и Андижанской областях уровень заболеваний почек на 40-50% выше среднего показателя. Глава государства поручил расширить разъяснительную работу на местах в центрах урологии и нефрологии, а также усилить меры по устранению проблем в этой сфере.