O‘zbekistonda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar sur’ati avvalgi yillarga qaraganda biroz sekinlashgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
12-13 noyabr kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tgan “O‘zbekiston va xalqaro aksiyadorlik kapitali bozorlarining 2025-yilgi istiqbollari” mavzusidagi konferensiyada ushbu masala muhokama qilindi. Xorijiy investitsiyalarni jalb qilish agentligi direktori Mansurjon Rasulovning fikriga ko‘ra, islohotlarning dastlabki yillari tezkor o‘zgarishlar va muhim qarorlar qabul qilish davri bo‘lgan.
Ammo bugungi kunda asosiy e’tibor erishilgan natijalarni mustahkamlashga qaratilmoqda. Rasulovning ta’kidlashicha, 2018-yilda valyuta liberallashtirilishi, soliq tizimi isloh qilinishi va biznes uchun to‘siqlarni bartaraf etish kabi muhim qadamlar tashlangan.
Biroq, bunday o‘zgarishlarni har yili amalga oshirishning iloji yo‘q, chunki iqtisodiyot barqarorlikni talab qiladi. Shu sababli, hukumat asosiy soliq stavkalarini, jumladan, qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) va foyda solig‘ini 2028-yilgacha o‘zgarmas darajada belgilagan.
Rasulovning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda islohotlarning miqdoridan ko‘ra ularning sifati muhimroq bo‘lib qolgan. “Uzasets” boshqaruv kengashi raisi Bobur Abdinazarovning aytishicha, so‘nggi ikki yil ichida o‘zbek kompaniyalari xalqaro kapital bozorlaridan 3 milliard dollardan ortiq mablag‘ jalb qilgan.
Shuningdek, olti kompaniya xalqaro reyting agentliklaridan S&P reytinglarini, yettita kompaniya esa ESG baholarini olgan. Navoiy kon-metallurgiya kombinati, “O‘zbekneftgaz” va “Navoiyuran” kompaniyalari Londonda evroobligatsiyalar chiqargan.
2026-yilda esa birinchi IPO’lar amalga oshirilishi rejalashtirilmoqda. Rasulovning fikricha, hozirgi bosqichda xususiy sektor bilan yaqin muloqot muhim ahamiyat kasb etadi.
Ushbu muloqot Prezident huzuridagi Xorijiy investorlar kengashi orqali amalga oshirilmoqda. U yerda biznes vakillari hukumat bilan o‘zlarining asosiy muammolari va takliflarini muhokama qilmoqda.
Rasulov so‘zining yakunida islohotlar amaliy zaruratga asoslanishini ta’kidladi. Unga ko‘ra, hukumat tadbirkorlarning fikrlarini tinglaydi va ularga ko‘ra choralar ko‘radi.

Темпы реформ замедлились, внимание к качеству усилилось
В Узбекистане в последние годы темпы проводимых реформ несколько замедлились по сравнению с предыдущими годами. Об этом сообщает Zamin.uz.
12-13 ноября в Ташкенте на конференции на тему «Перспективы рынков акционерного капитала Узбекистана и международных рынков на 2025 год» обсуждался данный вопрос. По мнению директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций Мансуржона Расулова, первые годы реформ были периодом быстрых изменений и принятия важных решений.
Однако в настоящее время основное внимание уделяется укреплению достигнутых результатов. По словам Расулова, в 2018 году были сделаны важные шаги, такие как либерализация валюты, реформирование налоговой системы и устранение препятствий для бизнеса.
Тем не менее, невозможно проводить такие изменения ежегодно, поскольку экономика требует стабильности. По этой причине правительство установило неизменными основные налоговые ставки, включая налог на добавленную стоимость (НДС) и налог на прибыль, до 2028 года.
По словам Расулова, сейчас важнее качество реформ, чем их количество. Председатель правления «Узасетс» Бобур Абдиназаров отметил, что за последние два года узбекские компании привлекли более 3 миллиардов долларов с международных рынков капитала.
Кроме того, шесть компаний получили рейтинги S&P от международных рейтинговых агентств, а семь компаний — ESG-оценки. Навоийский горно-металлургический комбинат, «Узбекнефтегаз» и компания «Навоийуран» выпустили еврооблигации в Лондоне.
В 2026 году планируется проведение первых IPO. По мнению Расулова, на данном этапе важен тесный диалог с частным сектором.
Этот диалог осуществляется через Совет иностранных инвесторов при Президенте. Там представители бизнеса обсуждают с правительством свои основные проблемы и предложения.
В заключение Расулов подчеркнул, что реформы основаны на практической необходимости. По его словам, правительство прислушивается к мнению предпринимателей и принимает меры в соответствии с ними.