Toshkent fond birjasi IPO uchun tayyor, lekin modernizatsiya zarur
O‘zbekiston Respublikasi Toshkent fond birjasi ichki bozor uchun IPO o‘tkazishga texnik jihatdan tayyor, biroq platformaning infratuzilmasini modernizatsiya qilish zarur. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda fond birjasi boshqaruvi raisi vazifasini bajaruvchi Fayzulla Toshov 12–13-noyabr kunlari Toshkentda o‘tkazilgan “O‘zbekiston va xalqaro aksiyadorlik kapital bozorlari 2025” konferensiyasida ma’lum qildi. Konferensiyada moderator, EUROUZ bosh kotibi Oybek Shayxov tomonidan Milliy investitsiya fondi (UzNIF) aksiyalarini 2026-yil oxirigacha birjaga chiqarish bo‘yicha tayyorgarlik jarayoni haqida savol berildi.
Toshovning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi fond birjasi tizimi ichki bozor uchun IPO o‘tkazishga tayyor, ammo platformani yangilash zarurati mavjud. U platformaning xalqaro investorlar talablariga mos bo‘lishi uchun infratuzilmani rivojlantirish kerakligini ta’kidladi.
Fayzulla Toshov birjaning texnik imkoniyatlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tasdiqlanganini ma’lum qildi. Hozirgi kunda Koreya fond birjasi tomonidan taqdim etilgan tizim ishlamoqda, biroq kapital bozoridagi o‘zgarishlar sabab yangi texnologik yechimlar talab qilinmoqda.
Toshovning so‘zlariga ko‘ra, infratuzilmani modernizatsiya qilish 99,9 foiz aniqlikda rejalashtirilgan. Fond bozorining asosiy elementlari – markaziy depozitariya, brokerlik platformalari, kliring va nazorat tizimlari ham faol ishlamoqda.
Biroq, ularning barchasini yangilash zarur. Toshov bu borada ma’naviy va moddiy jihatdan tayyor ekanliklarini ta’kidladi.
Shuningdek, u investorlarga xavflarni kamaytirish va korporativ boshqaruvning shaffofligini oshirishga alohida e’tibor qaratilayotganini qayd etdi. Toshov depozitariya va birja faoliyatidagi xavflar ro‘yxati shakllantirilganini va ular bo‘yicha faol ish olib borilayotganini ham ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, kelgusi yil nafaqat fond birjasi, balki butun kapital bozorining infratuzilmasi uchun muhim burilish davri bo‘ladi. Modernizatsiya ishlari 2024-yil oxirigacha yakunlanishi rejalashtirilgan.

Ташкентская фондовая биржа готова к IPO, но необходима модернизация
Фондовая биржа Ташкента в Республике Узбекистан технически готова к проведению IPO для внутреннего рынка, однако требуется модернизация инфраструктуры платформы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил исполняющий обязанности председателя правления фондовой биржи Файзулла Тошов на конференции «Узбекистан и международные рынки акционерного капитала 2025», которая прошла 12–13 ноября в Ташкенте. На конференции модератор, генеральный секретарь EUROUZ Ойбек Шайхов задал вопрос о процессе подготовки к выводу акций Национального инвестиционного фонда (UzNIF) на биржу к концу 2026 года.
По словам Тошова, текущая система фондовой биржи готова к проведению IPO для внутреннего рынка, однако существует необходимость обновления платформы. Он подчеркнул, что для соответствия требованиям международных инвесторов необходимо развивать инфраструктуру.
Файзулла Тошов сообщил, что утверждена «дорожная карта» по модернизации технических возможностей биржи. В настоящее время работает система, предоставленная Корейской фондовой биржей, однако изменения на рынке капитала требуют новых технологических решений.
По словам Тошова, модернизация инфраструктуры запланирована с точностью 99,9%. Основные элементы фондового рынка — центральный депозитарий, брокерские платформы, клиринговые и контрольные системы — также функционируют.
Однако все их необходимо обновить. Тошов отметил, что они морально и материально готовы к этому.
Кроме того, он отметил, что особое внимание уделяется снижению рисков для инвесторов и повышению прозрачности корпоративного управления. Тошов также сообщил, что сформирован список рисков в деятельности депозитария и биржи, и ведется активная работа по их устранению.
По его словам, следующий год станет важным поворотным этапом не только для фондовой биржи, но и для всей инфраструктуры рынка капитала. Модернизация планируется завершить к концу 2024 года.