O‘zbekistonda hunarmandlar soni 22 mingdan oshdi
O‘zbekiston bo‘ylab hunarmandlar soni 22 mingdan oshgani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi o‘z ma’lumotlarini e’lon qildi. Qo‘mita xabariga ko‘ra, 2025 yil 1 oktyabr holatiga mamlakatda faoliyat yuritayotgan hunarmandlar soni 22 100 nafarga yetgan.
Hududlar kesimida olib borilgan tahlillar shuni ko‘rsatadiki, eng ko‘p hunarmandlar Toshkent shahrida joylashgan bo‘lib, ularning soni 2 964 nafarni tashkil etadi. Keyingi o‘rinlarda Farg‘ona viloyati (2 743 nafar) va Samarqand viloyati (2 179 nafar) turadi.
Bundan tashqari, Andijon viloyatida 2 058 nafar, Namangan viloyatida 2 024 nafar, Xorazm viloyatida esa 1 982 nafar hunarmand faoliyat olib bormoqda. Toshkent viloyatida 1 731 nafar, Buxoro viloyatida 1 434 nafar, Qashqadaryo viloyatida esa 1 427 nafar hunarmand ro‘yxatga olingan.
Hunarmandlar soni nisbatan kam bo‘lgan hududlar ham qayd etildi. Jumladan, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 981 nafar, Jizzax viloyatida 923 nafar, Surxondaryo viloyatida 786 nafar, Sirdaryo viloyatida 449 nafar, Navoiy viloyatida esa 419 nafar hunarmand faoliyat yuritmoqda.

В Узбекистане количество ремесленников превысило 22 тысячи
Об этом Национальный статистический комитет опубликовал свои данные. По информации комитета, на 1 октября 2025 года количество действующих ремесленников в стране достигло 22 100 человек.
Анализ по регионам показывает, что наибольшее количество ремесленников сосредоточено в городе Ташкент, их число составляет 2 964 человека. Далее следуют Ферганская область (2 743 человека) и Самаркандская область (2 179 человек).
Кроме того, в Андижанской области работают 2 058 ремесленников, в Наманганской области — 2 024, в Хорезмской области — 1 982. В Ташкентской области зарегистрировано 1 731 ремесленник, в Бухарской области — 1 434, в Кашкадарьинской области — 1 427.
Также отмечены регионы с относительно небольшим числом ремесленников. В частности, в Республике Каракалпакстан — 981 человек, в Джизакской области — 923, в Сурхандарьинской области — 786, в Сырдарьинской области — 449, в Навоийской области — 419 ремесленников.