O‘zbekistonda hunarmandlar soni 22 mingdan oshdi
O‘zbekistonda hunarmandchilik sohasida faoliyat olib borayotgan fuqarolar soni sezilarli darajada oshgani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil 1-oktabr holatiga ko‘ra, mamlakat bo‘ylab 22 100 nafar hunarmand ro‘yxatdan o‘tgan. Ushbu ko‘rsatkich xalqimizning milliy hunarlarga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganini va qo‘l mehnatining ichki bozorda ahamiyati yuqoriligini ko‘rsatadi.
Hududlar kesimida eng ko‘p hunarmandlar Toshkent shahrida qayd etilgan bo‘lib, ularning soni 2 964 nafarni tashkil qiladi. Keyingi o‘rinlarda Farg‘ona viloyati (2 743 nafar), Samarqand viloyati (2 179 nafar) va Andijon viloyati (2 058 nafar) joylashgan.
Shuningdek, Namangan (2 024 nafar), Xorazm (1 982 nafar), Toshkent viloyati (1 731 nafar) va Buxoro (1 434 nafar) hududlarida ham hunarmandchilik faoliyati rivojlanmoqda. Qashqadaryo viloyatida 1 427 nafar, Qoraqalpog‘istonda 981 nafar, Jizzaxda 923 nafar hunarmand ro‘yxatga olingan.
Surxondaryo viloyatida 786 nafar, Sirdaryo viloyatida 449 nafar, Navoiy viloyatida esa 419 nafar hunarmand faoliyat yuritmoqda. Umumiy ko‘rinishdan kelib chiqib aytish mumkinki, hunarmandchilik nafaqat an’anaviy qadriyat sifatida, balki iqtisodiy imkoniyat sifatida ham jadal rivojlanmoqda.
Bu esa milliy iqtisodiyotga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Ma’lumot manbasi: Milliy statistika qo‘mitasi.

В Узбекистане количество ремесленников превысило 22 тысячи
Стало известно, что количество граждан, занимающихся ремесленным производством в Узбекистане, значительно увеличилось. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, на 1 октября 2025 года по всей стране зарегистрировано 22 100 ремесленников. Этот показатель свидетельствует о растущем интересе нашего народа к национальным ремеслам и высокой значимости ручного труда на внутреннем рынке.
По регионам наибольшее количество ремесленников зарегистрировано в городе Ташкенте — их число составляет 2 964 человека. Далее следуют Ферганская область (2 743 человека), Самаркандская область (2 179 человек) и Андижанская область (2 058 человек).
Также ремесленная деятельность развивается в Намангане (2 024 человека), Хорезме (1 982 человека), Ташкентской области (1 731 человек) и Бухаре (1 434 человека). В Кашкадарьинской области зарегистрировано 1 427 ремесленников, в Каракалпакстане — 981, в Джизаке — 923.
В Сурхандарьинской области работают 786 ремесленников, в Сырдарьинской области — 449, в Навоийской области — 419. В целом можно сказать, что ремесленничество развивается не только как традиционная ценность, но и как экономическая возможность.
Это оказывает положительное влияние на национальную экономику. Источник информации: Национальный статистический комитет.