Toqayev Mirziyoyevga mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirdi
Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga tashakkurnoma yo‘lladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U 14-16-noyabr kunlari O‘zbekistonga amalga oshirgan davlat tashrifi davomida ko‘rsatilgan iliq mehmondo‘stlik uchun o‘z minnatdorchiligini bildirdi. Toqayevning maktubida mazkur tashrif Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga hissa qo‘shgan tarixiy voqea sifatida baholandi.
U Toshkentda o‘tkazilgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining VII Maslahat uchrashuvini ham yuqori darajada e’tirof etdi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, mazkur uchrashuvda mintaqaviy hamkorlikning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha mazmunli muhokamalar olib borilgan.
Qabul qilingan muhim qarorlar va hujjatlar, shuningdek, Ozarbayjonning to‘laqonli ishtirokchi sifatida qo‘shilishi bu tadbirga strategik ahamiyat bag‘ishlagan. Toqayev bu jarayonlarni mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda muhim qadam sifatida baholagan.

Токаев выразил благодарность Мирзиёеву за гостеприимство
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев направил благодарственное письмо Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он выразил свою признательность за тёплое гостеприимство, оказанное во время государственного визита в Узбекистан с 14 по 16 ноября. В письме Токаева этот визит был оценён как историческое событие, способствующее дальнейшему укреплению стратегического партнёрства и союзнических отношений между Казахстаном и Узбекистаном.
Он также высоко оценил VII Совещание глав государств Центральной Азии, проведённое в Ташкенте. По словам Президента, на этом заседании были проведены содержательные обсуждения по всем направлениям регионального сотрудничества.
Принятые важные решения и документы, а также присоединение Азербайджана в качестве полноценного участника придали мероприятию стратегическое значение. Токаев оценил эти процессы как важный шаг в развитии регионального сотрудничества.