O‘zbekistonda mineral o‘g‘itlar raqamli belgilandi
O‘zbekistonda mineral o‘g‘itlar va o‘simliklarni himoya qilish vositalarini raqamli belgilash bo‘yicha Asl Belgisi tizimida tajriba loyihasi muvaffaqiyatli yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Loyiha doirasida mamlakatdagi yirik ishlab chiqaruvchilar, jumladan, SWISSAGRO MChJ, IFODA AGRO KIMYO HIMOYA MChJ, INDORAMA KOKAND FERTILIZERS AND CHEMICALS AJ, SCHELKOVO AGROHIM-OZBEKISTAN QK MChJ va MAXAM-CHIRCHIQ AJ bilan hamkorlikda 5,3 milliondan ortiq mahsulot birligi raqamli belgilandi. Tajriba davomida ishlab chiqarish jarayonida DataMatrix kodlari qo‘llanildi.
Ushbu kodlar logistika bosqichlarida mahsulotlarni kuzatish, elektron hisob-fakturalar va onlayn cheklar orqali sotish mexanizmlarini sinovdan o‘tkazishga xizmat qildi. Tizimga 19 kompaniya ixtiyoriy ravishda qo‘shilib, umumiy hisobda 2,5 milliondan ortiq mahsulotni raqamli belgilash jarayonida ishtirok etdi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Karantin va o‘simliklarni himoya qilish agentligi boshchiligida, Soliq qo‘mitasi va Davlat bojxona qo‘mitasi ko‘magida amalga oshirildi. Bu tizim mahsulot aylanmasining barcha bosqichlarida nazoratni kuchaytirib, monitoring jarayonlarini muvofiqlashtirishga imkon berdi.
Raqamli belgilash tizimi sohaga qator afzalliklarni olib keldi. Jumladan, mahsulot sifatini nazorat qilish, sohada shaffoflikni ta’minlash va noqonuniy aylanmani kamaytirishga zamin yaratildi.
Loyiha natijalari asosida 2026-yil 1-maydan boshlab o‘g‘itlar va o‘simliklarni himoya qilish vositalarini majburiy raqamli belgilash tizimiga bosqichma-bosqich o‘tish rejalashtirilmoqda. Bu esa qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining sifatini yanada oshirishga xizmat qiladi.

В Узбекистане минеральные удобрения цифрово маркированы
В Узбекистане успешно завершён пилотный проект по цифровой маркировке минеральных удобрений и средств защиты растений в системе Asl Belgisi. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках проекта совместно с крупными производителями страны, включая SWISSAGRO ООО, IFODA AGRO KIMYO HIMOYA ООО, INDORAMA KOKAND FERTILIZERS AND CHEMICALS АО, SCHELKOVO AGROHIM-УЗБЕКИСТАН ПК ООО и MAXAM-CHIRCHIQ АО, было цифрово промаркировано более 5,3 миллиона единиц продукции. В ходе эксперимента в производственном процессе применялись коды DataMatrix.
Эти коды использовались для отслеживания продукции на этапах логистики, а также для тестирования механизмов продажи через электронные счета-фактуры и онлайн-чеков. В систему добровольно вошли 19 компаний, которые в общей сложности приняли участие в цифровой маркировке более 2,5 миллионов единиц продукции.
Данный проект реализован под руководством Агентства карантина и защиты растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан при содействии Налогового комитета и Государственного таможенного комитета. Эта система усилила контроль на всех этапах оборота продукции и позволила координировать процессы мониторинга.
Система цифровой маркировки принесла отрасли ряд преимуществ. В частности, обеспечена контроль качества продукции, прозрачность в сфере и создана основа для снижения незаконного оборота.
На основе результатов проекта с 1 мая 2026 года планируется поэтапный переход к обязательной системе цифровой маркировки удобрений и средств защиты растений. Это будет способствовать дальнейшему повышению качества сельскохозяйственной продукции.