Uzum platformasiga 300 milliard so‘m sarmoya kiritildi
O‘zbekiston iqtisodiyotining raqamli rivojlanishiga yana bir yirik sarmoya jalb qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dunyoning yetakchi xalqaro investorlaridan biri hisoblangan VR Capital kompaniyasi tomonidan Uzum platformasiga 300 milliard so‘m miqdorida mablag‘ kiritildi. Ushbu mablag‘ platformaning raqamli bank xizmatlari va to‘lov infratuzilmasini rivojlantirishga yo‘naltiriladi.
Mazkur kelishuv VR Capital va Uzum o‘rtasidagi ikkinchi hamkorlik bitimi hisoblanadi. Eslatib o‘tish joizki, 2025-yilda VR Capital Uzum'ning asosiy sarmoyadorlaridan biriga aylangan edi.
Bu holat investorlarning O‘zbekistonning raqamli iqtisodiyoti istiqboliga bo‘lgan ishonchini yana bir bor tasdiqlaydi. Yangi jalb qilingan mablag‘ Uzum platformasining fintex yo‘nalishlarini, jumladan, raqamli banking, to‘lov tizimlari va iste’mol kreditlash xizmatlarini yanada rivojlantirishga yordam beradi.
Shuningdek, bu bitim O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikning mustahkamlanib borayotganining yorqin ko‘rinishidir. Uzum asoschisi Jasur Jo‘mayev bu moliyalashtirish nafaqat kompaniyaning, balki mamlakat iqtisodiyotining raqamli rivojlanish sur’atlarini ham oshirishini ta’kidladi.
Eng muhimi, sarmoya milliy valyutada ajratilgan bo‘lib, bu so‘mning xalqaro moliyaviy operatsiyalardagi mavqeining yuksalib borayotganini ko‘rsatadi. VR Capital Group prezidenti Richard Deyts Uzum'ning o‘sish sur’atlarini yuqori baholab, platformaning raqamli transformatsiyaga qo‘shayotgan hissasini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Bugungi kunda Uzum o‘z ekotizimida onlayn savdo, raqamli va an’anaviy banking, shuningdek, fintex xizmatlarini birlashtirgan holda mamlakatning eng yirik raqamli platformasiga aylangan. Mazkur platformadan 20 milliondan ortiq O‘zbekiston aholisi faol foydalanmoqda.

В платформу Uzum вложено 300 миллиардов сум
В цифровое развитие экономики Узбекистана привлечена ещё одна крупная инвестиция. Об этом сообщает Zamin.uz.
Одна из ведущих международных инвестиционных компаний VR Capital вложила в платформу Uzum 300 миллиардов сумов. Эти средства будут направлены на развитие цифровых банковских услуг и платёжной инфраструктуры платформы.
Данное соглашение является вторым договором о сотрудничестве между VR Capital и Uzum. Напомним, что в 2025 году VR Capital стал одним из основных инвесторов Uzum.
Этот факт ещё раз подтверждает доверие инвесторов к перспективам цифровой экономики Узбекистана. Новые привлечённые средства помогут дальнейшему развитию финтех-направлений платформы Uzum, включая цифровой банкинг, платёжные системы и услуги потребительского кредитования.
Кроме того, это соглашение является ярким свидетельством укрепляющегося экономического сотрудничества между Узбекистаном и США. Основатель Uzum Джасур Джумаев подчеркнул, что это финансирование повысит не только темпы развития компании, но и цифровое развитие экономики страны.
Самое важное, что инвестиции выделены в национальной валюте, что свидетельствует о растущем статусе сума в международных финансовых операциях. Президент VR Capital Group Ричард Дейтс высоко оценил темпы роста Uzum и выразил поддержку вкладу платформы в цифровую трансформацию.
Сегодня Uzum стала крупнейшей цифровой платформой страны, объединяющей в своей экосистеме онлайн-торговлю, цифровой и традиционный банкинг, а также финтех-услуги. Более 20 миллионов жителей Узбекистана активно пользуются данной платформой.