Javohir Sindarov shaxmat bo‘yicha jahon chempioni bo‘ldi
O‘zbekistonlik shaxmatchi Javohir Sindarov o‘zining tarixiy g‘alabasi bilan shaxmat olamida katta e’tirofga sazovor bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U FIDE Jahon kubogida g‘olib chiqib, ushbu musobaqani yutgan eng yosh chempion sifatida tan olindi. Sindarov bu yutuqqa 19 yoshida erishdi va bu natija nafaqat O‘zbekiston, balki jahon shaxmat tarixida ham muhim voqea sifatida qayd etildi.
Javohir Sindarovning ushbu muvaffaqiyati ortidan butun mamlakatda unga nisbatan tabriklar yog‘ildi. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ham yosh shaxmatchini samimiy qutlab, uning g‘alabasini mamlakat shaxmat maktabining yuqori salohiyati va yoshlarning fidoyiligi natijasi sifatida e’tirof etdi.
Musobaqa reglamentiga ko‘ra, Sindarov chempionlik uchun 120 ming AQSh dollari miqdoridagi mukofot puli bilan taqdirlandi. Bu esa uning xalqaro sport maydonidagi faoliyatini yanada rivojlantirish uchun muhim zamin yaratadi.
Javohir Sindarovning bu g‘alabasi O‘zbekiston yoshlariga katta ilhom bag‘ishladi. Shu bilan birga, mamlakatning shaxmat sohasidagi mavqeini yanada mustahkamlab, xalqaro maydonda e’tibor markaziga aylantirdi.
Shaxmat ixlosmandlari va muxlislar Sindarovning kelgusi yutuqlarini katta qiziqish bilan kuzatib borishmoqda.

Джавохир Синдаров стал чемпионом мира по шахматам
Узбекский шахматист Джавохир Синдаров получил большое признание в шахматном мире благодаря своей исторической победе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он стал победителем Кубка мира ФИДЕ и признан самым молодым чемпионом, выигравшим этот турнир. Синдаров достиг этого успеха в возрасте 19 лет, и этот результат отмечен как важное событие не только в истории шахмат Узбекистана, но и всего мира.
После этого успеха Джавохира Синдарова по всей стране осыпали поздравления. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев также искренне поздравил молодого шахматиста и признал его победу результатом высокого потенциала шахматной школы страны и преданности молодежи.
Согласно регламенту соревнования, Синдаров был награждён призовым в размере 120 тысяч долларов США за чемпионство. Это создаёт важную основу для дальнейшего развития его международной спортивной карьеры.
Победа Джавохира Синдарова вдохновила молодёжь Узбекистана. Кроме того, она укрепила позиции страны в шахматной сфере и привлекла внимание на международной арене.