Aliment to‘lovchilarga xorijga chiqish uchun yangi tartib
O‘zbekistonda aliment to‘lovchilarga xorijga chiqish uchun yangi imkoniyat yaratildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda aliment to‘lash majburiyatiga ega shaxslar sug‘urta polisi asosida cheklovlarni vaqtincha olib tashlab, uch oygacha chet elga chiqishi mumkin. Ushbu yangi tartib Prezident qaroriga bog‘liq emas, balki Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligi va Davlat xavfsizlik xizmatining qo‘shma qarori bilan joriy etildi.
Yangi nizomga ko‘ra, aliment to‘lovchi davlat ijrochisiga sug‘urta polisini taqdim etsa, uning xorijga chiqishiga qo‘yilgan cheklov vaqtincha bekor qilinadi. Sug‘urta polisi faqat litsenziyaga ega sug‘urta kompaniyalari tomonidan beriladi va uning haqiqiyligi Majburiy ijro byurosi (MIB) axborot tizimi orqali avtomatik tekshiriladi.
Mazkur sug‘urta mexanizmi aliment to‘lovlarini kafolatlashga qaratilgan. Ya’ni, qarzdor chet elga chiqib, qaytmay qolsa ham, uning aliment to‘lovlari sug‘urta orqali qoplanadi.
Sug‘urtalash shartlari sug‘urta kompaniyalari va MIB o‘rtasida tuzilgan kelishuv asosida belgilanadi. 26-noyabrdan kuchga kirgan ushbu qoidaga qadar aliment to‘lovchilar xorijga chiqish cheklovini faqat ikki holatda vaqtincha olib tashlashlari mumkin edi: xorijda davolanish zarur bo‘lganda yoki Prezident, Vazirlar Mahkamasi yoki parlament qaroriga binoan rasmiy delegatsiya tarkibida bo‘lganda.
Yangi tartib aliment to‘lovchilar uchun katta qulaylik yaratib, ularning huquqlarini himoya qilishga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

Алименты плательщикам для выезда за границу новый порядок
В Узбекистане создана новая возможность для плательщиков алиментов выезжать за границу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь лица, обязанные выплачивать алименты, могут временно снять ограничения на выезд за границу на срок до трёх месяцев на основании страхового полиса. Этот новый порядок введён не по решению Президента, а совместным постановлением Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел и Службы государственной безопасности.
Согласно новому регламенту, если плательщик алиментов предоставит государственному исполнителю страховой полис, наложенные на него ограничения на выезд за границу будут временно сняты. Страховой полис выдается только страховыми компаниями с лицензией, а его подлинность автоматически проверяется через информационную систему Бюро обязательного исполнения (БОИ).
Данный страховой механизм направлен на гарантирование выплат алиментов. То есть, даже если должник выедет за границу и не вернётся, выплаты алиментов будут покрываться страхованием.
Условия страхования определяются на основе соглашения между страховыми компаниями и Бюро обязательного исполнения. До вступления в силу этого правила 26 ноября, плательщики алиментов могли временно снимать ограничения на выезд за границу только в двух случаях: при необходимости лечения за рубежом или при участии в официальной делегации по решению Президента, Кабинета Министров или парламента.
Новый порядок создаёт значительные удобства для плательщиков алиментов и служит защите их прав. Источник: zamin.uz