Tadbirkorlar uchun «Biznes hamroh» markazlari tashkil etiladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratish maqsadida «Biznes hamroh» markazlarini tashkil etishni tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu markazlar «yagona darcha» tamoyili asosida ishlaydi va tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash uchun davlat va xususiy xizmatlarni bir joyda taqdim etadi. Bu xizmatlar biznesni ro‘yxatdan o‘tkazishdan tortib, eksportga ko‘maklashishgacha bo‘lgan jarayonlarni qamrab oladi.
Mazkur markazlar Savdo-sanoat palatasi huzurida tashkil etilishi rejalashtirilgan. Tadbirkorlar bu yerda buxgalteriya, soliq masalalari, sertifikatlash va eksport bo‘yicha maslahatlar olishlari mumkin.
Shuningdek, ularga bank, sug‘urta kompaniyalari, brokerlik va logistika xizmatlari ham taqdim etiladi. Tadbirkorlar uchun yanada qulaylik yaratish maqsadida yagona elektron platforma va 24 soat ishlaydigan call-markaz ishga tushiriladi.
Prezident taqdimot davomida eksport hajmini oshirish rejalari haqida ham to‘xtalib o‘tdi. O‘zbekiston 2030 yilga borib eksport hajmini 45 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilgan.
Tahlillar shuni ko‘rsatadiki, mamlakat qurilish materiallari, to‘qimachilik, elektrotexnika, oziq-ovqat mahsulotlari, maishiy kimyo, mashinasozlik va metallurgiya sohalarida eksportni sezilarli darajada oshirish imkoniyatiga ega. Manba: one.uz

Для предпринимателей создаются центры «Бизнес партнер»
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев утвердил создание центров «Бизнес спутник» с целью создания новых возможностей для предпринимателей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти центры работают по принципу «единого окна» и предоставляют государственные и частные услуги в одном месте для поддержки предпринимательской деятельности. Эти услуги охватывают процессы от регистрации бизнеса до содействия в экспорте.
Планируется, что данные центры будут созданы при Торгово-промышленной палате. Предприниматели смогут получать здесь консультации по бухгалтерии, налоговым вопросам, сертификации и экспорту.
Кроме того, им будут предоставлены услуги банков, страховых компаний, брокерских и логистических компаний. Для создания дополнительных удобств для предпринимателей будет запущена единая электронная платформа и круглосуточный колл-центр.
Во время презентации Президент также остановился на планах по увеличению объёмов экспорта. Узбекистан поставил цель довести объём экспорта до 45 миллиардов долларов к 2030 году.
Анализы показывают, что страна имеет значительный потенциал для увеличения экспорта в сферах строительных материалов, текстиля, электротехники, пищевых продуктов, бытовой химии, машиностроения и металлургии. Источник: one.uz