Fitch reyting agentligi tomonidan taqdim etilgan prognozlarga ko‘ra, 2024 yilda O‘zbekiston banklaridagi muammoli kreditlar hajmi umumiy kreditlar miqdorining 9-10 foiziga yetishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar bu holatni davlat banklari faoliyatidagi xavflarning tan olinishi davom etayotgani bilan izohlamoqda. Shuningdek, kreditlash jarayonidagi kechikishlar sababli chakana kredit portfellarining qadrsizlanishi ham ortishi kutilmoqda.
Markaziy bank hisob-kitoblariga ko‘ra, joriy yilning dastlabki o‘n oyida muammoli kreditlar hajmi 22,4 trillion so‘mni tashkil qilgan. Ushbu davrda oylik o‘sish sur’ati 5,1 foizni tashkil etgan.
Mazkur ko‘rsatkichning katta qismi davlat ulushi mavjud moliyaviy tashkilotlarga to‘g‘ri kelib, ularning hissasi 15,8 trillion so‘mni tashkil etmoqda. Xususiy banklarda esa muammoli kreditlar hajmi 6,6 trillion so‘mga yetgan.
Shunga qaramay, Fitch agentligi 2024 yilda O‘zbekiston bank sektorining barqarorligini saqlab qolishini taxmin qilmoqda. Tahlilchilarning fikricha, Toshkent banklarni xususiylashtirish bo‘yicha yanada maqsadli va samarali dasturlarni joriy etishni rejalashtiradi.

В 2024 году проблемные кредиты могут достичь 10 процентов
Согласно прогнозам рейтингового агентства Fitch, в 2024 году объем проблемных кредитов в банках Узбекистана может достичь 9-10 процентов от общего объема кредитов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эксперты объясняют эту ситуацию продолжающимся признанием рисков в деятельности государственных банков. Также ожидается увеличение обесценения розничных кредитных портфелей из-за задержек в процессе кредитования.
По расчетам Центрального банка, за первые десять месяцев текущего года объем проблемных кредитов составил 22,4 триллиона сумов. В этот период ежемесячный темп роста составил 5,1 процента.
Большая часть этого показателя приходится на финансовые организации с государственной долей, их доля составляет 15,8 триллиона сумов. В частных банках объем проблемных кредитов достиг 6,6 триллиона сумов.
Тем не менее, агентство Fitch прогнозирует сохранение стабильности банковского сектора Узбекистана в 2024 году. По мнению аналитиков, Ташкент планирует внедрять более целенаправленные и эффективные программы приватизации банков.