Toshkentda avtobusda yo‘l haqini to‘lamaslik oshdi
2025 yilning yanvar-noyabr oylarida Toshkent shahrida avtobus yo‘lovchilari orasida yo‘l haqini to‘lamaganlar soni sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur davr mobaynida jami 20 mingga yaqin yo‘lovchi yo‘l haqi uchun belgilangan qoidalarni buzganlikda ayblanib, jarimaga tortildi. Qoidabuzarlarga nisbatan ma’muriy choralar ko‘rilib, ularga eng kam ish haqining 10 foizi miqdorida, ya’ni 41 200 so‘m jarima belgilandi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu davrda jami 19 632 ta qoidabuzarlik holati qayd etilgan. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, yo‘l haqini to‘lamaslik holatlari ko‘proq yo‘lovchilarning mas’uliyatsizligi yoki to‘lov tizimidan foydalanishdagi qiyinchiliklar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Shu sababli, yo‘lovchilardan jamoat transportida belgilangan qoidalarga rioya qilishlari, yo‘l haqlarini o‘z vaqtida to‘lashlari so‘raladi. Bu nafaqat qonunbuzarliklarning oldini olishga, balki shahar transport tizimining yanada samarali ishlashiga ham yordam beradi.

В Ташкенте увеличилось число случаев неоплаты проезда в автобусе
В период с января по ноябрь 2025 года в городе Ташкенте значительно увеличилось число пассажиров автобусов, не оплачивающих проезд. Об этом сообщает Zamin.uz.
За указанный период около 20 тысяч пассажиров были привлечены к ответственности за нарушение правил оплаты проезда и оштрафованы. В отношении нарушителей были применены административные меры, и им был назначен штраф в размере 10% от минимальной заработной платы, то есть 41 200 сум.
По официальным данным, за этот период было зафиксировано всего 19 632 случая нарушения. По мнению специалистов, случаи неоплаты проезда связаны в основном с безответственностью пассажиров или трудностями при использовании системы оплаты.
Поэтому пассажиров просят соблюдать установленные правила в общественном транспорте и своевременно оплачивать проезд. Это поможет не только предотвратить нарушения закона, но и повысить эффективность работы городской транспортной системы.