Kimyo sanoati: ishlab chiqarish va eksport ikki barobarga oshiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-dekabr kuni kimyo sanoatini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi rejalarga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda kimyo sanoatida ishlab chiqarishni oshirish, tannarxni pasaytirish va eksport hajmini ko‘paytirish masalalari muhokama qilindi. Prezidentning ta’kidlashicha, 2030-yilgacha kimyo sanoati ishlab chiqarish quvvatlarini ikki barobarga oshirish, mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarishni 1,5 barobarga ko‘paytirish va eksport hajmini 1 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Hozirda tarmoqda umumiy qiymati 1 milliard dollarga teng bo‘lgan 21 ta yirik loyiha amalga oshirilmoqda. Kelgusi uch yil ichida esa yana 4,5 milliard dollarlik yangi loyihalarni ishga tushirish ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilishda energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy etish va raqamlashtirishning ahamiyati alohida ta’kidlandi. Azotli o‘g‘itlar tannarxining 55 foizi energiya xarajatlariga to‘g‘ri kelishi sababli, bu xarajatlarni optimallashtirish uchun samarali choralar ko‘rilishi belgilandi.
Shuningdek, mahalliy xom ashyoni chuqur qayta ishlash, yangi mahsulotlar ishlab chiqarish va eksport hajmini ikki barobarga oshirish masalalari muhim vazifa sifatida belgilandi. Toshkent, Navoiy va Jizzax viloyatlarida yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar – "yashil" mineral o‘g‘itlar, kaliy ksantogenat va kaliy sulfati kabi mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
2025-yilda 4,5 million tonna paxta yetishtirish maqsad qilingan. Bu maqsadga erishish uchun fosforli o‘g‘itlar zaxirasini shakllantirish, fermerlarga sulfat kislotasini yetkazib berish va imtiyozli kreditlar ajratish ishlari jadallashtiriladi.
Prezident kimyo sanoatini mamlakat iqtisodiyotining strategik tarmog‘i sifatida e’tirof etdi. Ichki bozorni barqaror ta’minlash, eksport salohiyatini oshirish va yangi ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.

Химическая промышленность: производство и экспорт удвоятся
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 декабря провёл совещание, посвящённое работе по развитию химической промышленности и планам на будущее. Об этом сообщает Zamin.uz.
На совещании обсуждались вопросы увеличения производства в химической промышленности, снижения себестоимости и увеличения объёмов экспорта. По словам Президента, к 2030 году планируется удвоить производственные мощности химической промышленности, увеличить производство минеральных удобрений в 1,5 раза и довести объёмы экспорта до 1 миллиарда долларов.
В настоящее время в отрасли реализуются 21 крупный проект общей стоимостью 1 миллиард долларов. В ближайшие три года планируется запуск новых проектов на сумму 4,5 миллиарда долларов.
На совещании особо подчеркнули важность внедрения энергосберегающих технологий и цифровизации. Поскольку 55 процентов себестоимости азотных удобрений приходится на энергозатраты, были определены эффективные меры по их оптимизации.
Кроме того, важной задачей было обозначено глубокая переработка местного сырья, производство новых продуктов и удвоение объёмов экспорта. В Ташкентской, Навоийской и Джизакской областях налажено производство продукции с высокой добавленной стоимостью — «зелёных» минеральных удобрений, калийного ксантогената и калийного сульфата.
На 2025 год поставлена цель выращивания 4,5 миллиона тонн хлопка. Для достижения этой цели будут активизированы работы по формированию запасов фосфорных удобрений, поставке сульфатной кислоты фермерам и предоставлению льготных кредитов.
Президент признал химическую промышленность стратегической отраслью экономики страны. Были поставлены конкретные задачи по стабильному обеспечению внутреннего рынка, увеличению экспортного потенциала и созданию новых рабочих мест.