Dekabrda havo iliq, yomg‘ir va qor kutilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi ("O‘zgidromet") 2025-yil dekabr oyi uchun ob-havo prognozini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, 4-5-dekabr kunlari ayrim hududlarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Bu kunlarda havo harorati 3-6 darajaga pasayishi kutilmoqda.
6-7-dekabr kunlari esa mamlakat hududining katta qismida yog‘ingarchilik kuzatilmaydi, havo harorati esa 12-15 daraja iliq bo‘ladi. Dekabr oyining o‘rtalariga kelib, ya’ni 10-15-dekabr kunlari kechalari havo harorati 0-5 daraja iliqdan 2-7 daraja sovuqqacha tushishi mumkin.
Kunduz kunlari esa harorat 10-15 daraja iliq yoki 0-5 daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda. Umuman olganda, dekabr oyida harorat o‘rtacha ko‘rsatkichdan 1-1,5 daraja yuqori bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Oy davomida yog‘ingarchiliklar, jumladan, yomg‘ir va qor yog‘ishi ehtimoli mavjud. Ikkinchi va uchinchi o‘n kunliklarda kechalari harorat 2-7 daraja sovuqdan 0-5 daraja iliqqacha bo‘lishi mumkin, kunduzlari esa 2-7 daraja iliqdan 10-15 daraja iliq yoki 0-5 daraja sovuqqacha o‘zgarishi mumkin.
Mutaxassislar dekabr oyida yog‘ingarchiliklar ko‘p bo‘lishi, jumladan, yomg‘ir va qor yog‘ishi mumkinligini ta’kidlaydi. Shuning uchun fuqarolar ob-havo sharoitlariga mos ravishda ehtiyot choralarini ko‘rishlari tavsiya etilmoqda.

В декабре ожидается теплая погода, дождь и снег
Центр гидрометеорологии Республики Узбекистан ("Узгидромет") опубликовал прогноз погоды на декабрь 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно прогнозу, 4-5 декабря в некоторых районах возможен дождь. В эти дни ожидается понижение температуры воздуха на 3-6 градусов.
6-7 декабря осадков в большинстве регионов страны не ожидается, температура воздуха будет в пределах 12-15 градусов тепла. К середине декабря, то есть с 10 по 15 декабря, ночная температура воздуха может опуститься от 0-5 градусов тепла до 2-7 градусов мороза.
Днем температура ожидается в пределах 10-15 градусов тепла или около 0-5 градусов. В целом, в декабре прогнозируется температура на 1-1,5 градуса выше средней нормы.
В течение месяца возможны осадки, включая дождь и снег. Во вторую и третью декады ночная температура может колебаться от 2-7 градусов мороза до 0-5 градусов тепла, а дневная — от 2-7 градусов тепла до 10-15 градусов тепла или до 0-5 градусов мороза.
Специалисты отмечают, что в декабре ожидается много осадков, включая дождь и снег. Поэтому гражданам рекомендуется принимать меры предосторожности в соответствии с погодными условиями.