2025-yilda ekologiya uchun 900 milliard so‘m ajratiladi
2025-yilda O‘zbekistonda atmosfera havosini muhofaza qilish va ekologik muhitni yaxshilash maqsadida 900 milliard so‘m mablag‘ ajratilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘lar asosan sanoat korxonalarida filtratsiya va havo tozalash tizimlarini modernizatsiya qilish, shuningdek, ekologik dasturlar va tadbirlarni kengaytirishga yo‘naltiriladi. O‘zbekiston iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorovning ta’kidlashicha, bu mablag‘lar aholi salomatligi va atrof-muhitni himoya qilish uchun muhim ahamiyatga ega.
Ekologiya va iqlim o‘zgarishlari bo‘yicha milliy qo‘mita rahbari o‘rinbosari Jusipbek Kazbekovning ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yilda davlat byudjeti orqali qo‘shimcha ravishda 548 milliard so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan. Mazkur loyihalarning asosiy maqsadi sanoat chiqindilarining salbiy ta’sirini kamaytirish, havo ifloslanishini pasaytirish va aholining hayot sifatini yaxshilashdan iborat.
Ayniqsa, filtratsiya tizimlarining modernizatsiyasi havo sifatini sezilarli darajada yaxshilaydi va ekosistemaning barqarorligini ta’minlaydi. Ekologiyani muhofaza qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar aholining sog‘lom hayot kechirish sharoitlarini yaratishga, ekologik xavflarni kamaytirishga va mamlakatda barqaror rivojlanishga xizmat qiladi.
Ushbu ishlar orqali nafaqat bugungi, balki kelajak avlodlar uchun ham qulay yashash muhiti shakllantiriladi. Manba: One.uz

В 2025 году на экологию будет выделено 900 миллиардов сум
В 2025 году в Узбекистане планируется выделить 900 миллиардов сумов на охрану атмосферного воздуха и улучшение экологической среды. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства в основном будут направлены на модернизацию систем фильтрации и очистки воздуха на промышленных предприятиях, а также на расширение экологических программ и мероприятий. По словам министра экономики и финансов Узбекистана Джамшида Кучкарова, эти средства имеют важное значение для защиты здоровья населения и окружающей среды.
По данным заместителя председателя Национального комитета по экологии и изменению климата Жусипбека Казбекова, в 2026 году предусмотрено дополнительное выделение 548 миллиардов сумов из государственного бюджета. Основная цель этих проектов — снижение негативного воздействия промышленных отходов, уменьшение загрязнения воздуха и улучшение качества жизни населения.
Особенно модернизация систем фильтрации значительно улучшит качество воздуха и обеспечит устойчивость экосистемы. Меры по охране экологии способствуют созданию условий для здоровой жизни населения, снижению экологических рисков и устойчивому развитию страны.
Эти работы формируют благоприятную среду для жизни не только сегодняшнего, но и будущих поколений. Источник: One.uz