O‘zbekistonda 2,8 ming ayol tadbirkorlikka o‘rgatiladi
2026-2027-yillar davomida O‘zbekiston bo‘ylab 2,8 ming nafar ayol tadbirkorlik faoliyatiga o‘rgatiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ayollarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qarorda qayd etilgan. Ushbu tashabbus doirasida ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish va ularni tadbirkorlikka jalb qilish maqsad qilingan.
Loyihani amalga oshirishda "Hamroh" kompaniyasi yetakchi rol o‘ynaydi. Kompaniya o‘z faoliyatini ayollarni qo‘llab-quvvatlash va ularning tadbirkorlik salohiyatini oshirishga qaratgan.
Shuningdek, "Hamroh" tomonidan 6 ming nafar ayol uchun turli loyihalarni amalga oshirish uchun 2 trillion so‘m mablag‘ ajratilishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, yana 2 ming nafar ayolga moliyaviy yordam ko‘rsatiladi.
Kelgusi yildan boshlab ayollar kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish uchun banklardan kredit olish imkoniyatiga ega bo‘lishadi. Ushbu kreditlarning maksimal miqdori 25 ming bazaviy hisoblash miqdori, ya’ni 10,3 milliard so‘mni tashkil etadi.
Kredit mablag‘lari "Hamroh" kompaniyasi tomonidan tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida taqdim etiladi. Mazkur tashabbus ayollarni iqtisodiy faoliyatga jalb qilish, ularning moliyaviy mustaqilligini oshirish va mamlakat iqtisodiyotiga qo‘shadigan ulushini kengaytirishga qaratilgan.

В Узбекистане 2,8 тысячи женщин обучат предпринимательству
В 2026-2027 годах по всей территории Узбекистана 2,8 тысячи женщин будут обучены предпринимательской деятельности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом говорится в указе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, направленном на поддержку женщин. В рамках этой инициативы ставится цель расширить экономические возможности женщин и привлечь их к предпринимательству.
В реализации проекта ведущую роль играет компания "Хамрох". Компания сосредоточена на поддержке женщин и повышении их предпринимательского потенциала.
Кроме того, компанией "Хамрох" планируется выделить 2 триллиона сумов на реализацию различных проектов для 6 тысяч женщин. Также финансовая помощь будет оказана еще 2 тысячам женщин.
С следующего года женщины смогут получать кредиты в банках для развития малого и среднего бизнеса. Максимальный размер таких кредитов составит 25 тысяч базовых расчетных величин, то есть 10,3 миллиарда сумов.
Кредитные средства будут предоставляться компанией "Хамрох" в рамках программ по развитию предпринимательства. Эта инициатива направлена на привлечение женщин к экономической деятельности, повышение их финансовой независимости и расширение вклада в экономику страны.