O‘zbekistonda chet ellik talabalar soni 51,5% oshdi
2025-yilda O‘zbekistonga o‘qish uchun kelgan chet ellik talabalar soni sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-oktyabr oylarida 33 287 nafar chet el fuqarosi O‘zbekistonda ta’lim olishni boshlagan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 51,5 foizga ko‘paygan.
Eng ko‘p talabalar Hindistondan kelgani qayd etilgan. Ushbu mamlakatdan 14 322 nafar talaba O‘zbekistonga ta’lim olish maqsadida tashrif buyurgan.
Bu raqam chet ellik talabalar umumiy sonining deyarli yarmiga teng. Hindistonlik talabalar O‘zbekistonning ta’lim tizimi va imkoniyatlariga katta qiziqish bildirayotgani, bunda ijobiy fikrlarning ahamiyati yuqori ekani ta’kidlanmoqda.
Shuningdek, qo‘shni davlatlardan ham ko‘plab talabalar kelmoqda. Turkmanistondan 8 348 nafar, Tojikistondan 2 323 nafar va Pokistondan 1 620 nafar talaba O‘zbekistonda o‘qishni tanlagan.
Bundan tashqari, Xitoy, Janubiy Koreya, Qirg‘iziston kabi davlatlardan ham talabalar kelmoqda. Bu ko‘rsatkichlar O‘zbekiston ta’lim tizimining xalqaro miqyosda tobora ommalashib borayotganini ko‘rsatadi.

В Узбекистане число иностранных студентов увеличилось на 51,5%
В 2025 году число иностранных студентов, приехавших учиться в Узбекистан, значительно увеличилось. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Комитета национальной статистики, в период с января по октябрь 2025 года 33 287 иностранных граждан начали обучение в Узбекистане. Этот показатель вырос на 51,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Наибольшее количество студентов прибыло из Индии. Из этой страны в Узбекистан приехали 14 322 студента с целью получения образования.
Эта цифра составляет почти половину от общего числа иностранных студентов. Отмечается, что индийские студенты проявляют большой интерес к системе образования и возможностям Узбекистана, при этом важную роль играет положительное мнение.
Кроме того, много студентов приезжает из соседних стран. Из Туркменистана — 8 348, из Таджикистана — 2 323 и из Пакистана — 1 620 студентов выбрали обучение в Узбекистане.
Также студенты приезжают из таких стран, как Китай, Южная Корея и Кыргызстан. Эти показатели свидетельствуют о том, что система образования Узбекистана становится все более популярной на международном уровне.