Ushbu xizmatlar ish beruvchilarga o‘z faoliyatlarini elektron shaklda amalga oshirish imkoniyatini beradi va bu jarayonni soddalashtiradi. YAMMT orqali ish beruvchilarga bir qator qulay xizmatlar taqdim etiladi.
Jumladan, mehnat shartnomalarini tuzish va bekor qilish, xo‘jaliklar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni tizimga kiritish, shuningdek, elektron mehnat daftarchasini shakllantirish imkoniyati mavjud. Bundan tashqari, ish beruvchilar YAMMT orqali o‘z tashkilotlarining tuzilmasini ham elektron shaklda yaratishlari mumkin.
Elektron tijoriy xizmatlardan foydalanish uchun ish beruvchilar Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YAIDXP) orqali ro‘yxatdan o‘tishlari kerak. Bu tizim ish jarayonlarini yanada qulay va samarali tashkil etish uchun mo‘ljallangan.
Tizimning qulayliklaridan biri shundaki, tartibga soluvchi organlar ish beruvchilarning so‘rovlarini 3 ish kuni ichida ko‘rib chiqadi. Agar barcha talablar bajarilgan bo‘lsa, elektron ma’lumotlar shakllantiriladi va QR-kodli rasmiy ma’lumotnoma taqdim etiladi.
Mazkur yangi tizim mehnat munosabatlarini aniq va samarali boshqarish, ish beruvchilarning o‘z faoliyatini tartibga solish va monitoring qilish uchun qulay vosita sifatida xizmat qiladi. Bu yangilik mehnat bozorida shaffoflikni oshirish va ish beruvchilarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish maqsadida joriy etilgan.

YAMMT: Электронные услуги для работодателей стали удобнее
В соответствии с новым постановлением правительства утвержден административный регламент по оказанию коммерческих электронных услуг работодателям через «Единую национальную трудовую систему» (YAMMT). Об этом сообщает Zamin.uz.
Данные услуги предоставляют работодателям возможность осуществлять свою деятельность в электронном виде и упрощают этот процесс. Через YAMMT работодателям предоставляется ряд удобных сервисов.
В частности, имеется возможность заключать и расторгать трудовые договоры, вносить сведения о хозяйственных объектах в систему, а также формировать электронную трудовую книжку. Кроме того, работодатели могут создавать структуру своих организаций в электронном виде через YAMMT.
Для использования электронных коммерческих услуг работодателям необходимо зарегистрироваться на Едином интерактивном портале государственных услуг (YAIDXP). Эта система предназначена для более удобной и эффективной организации рабочих процессов.
Одним из преимуществ системы является то, что регулирующие органы рассматривают запросы работодателей в течение 3 рабочих дней. Если все требования выполнены, формируются электронные данные и предоставляется официальная справка с QR-кодом.
Данная новая система служит удобным инструментом для точного и эффективного управления трудовыми отношениями, регулирования и мониторинга деятельности работодателей. Эта новация введена с целью повышения прозрачности на рынке труда и создания дополнительных удобств для работодателей.