Prezident Sirdaryoda obod mahalla ishlarini ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Sirdaryo viloyatiga tashrifi davomida Guliston shahridagi Bo‘ston mahallasida amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mahalla joriy yilda obod mahalla maqomini oldi. Hududdagi barcha ko‘p qavatli uylar ta’mirlanib, atrofi obodonlashtirildi.
Mahalla markazining yangi binosi foydalanishga topshirildi. Prezident mahallada faollar, nuroniylar va yoshlar bilan uchrashib, samimiy muloqot o‘tkazdi.
Uchrashuvda mamlakatning barcha hududlaridagi quyi bo‘g‘in muammolarini hal qilish, mahallalarni rivojlantirish va aholining turmush sharoitini yaxshilashga qaratilgan islohotlarning samarasi haqida so‘z yuritildi. Shavkat Mirziyoyev mahallaning jamiyatdagi o‘rni va ahamiyatini ta’kidlab, bu institutni yanada rivojlantirish zarurligini qayd etdi.
Hududda 48 ta ko‘p qavatli uy ta’mirlanib, ularning tashqi qismi bazalt bilan qoplandi. Issiqlik ta’minotini yaxshilash maqsadida 18 milliard so‘m mablag‘ evaziga zamonaviy qozonxona va 3,3 kilometr issiqlik tarmoqlari qurildi.
Mahalladagi 23 ta individual issiqlik punktlari o‘rnatilib, “yopiq” tizim tashkil etildi. Mahalliy byudjet hisobidan 800 ta xonadoni bo‘lgan 20 ta ko‘p qavatli uyning ichki issiqlik tizimlari yangilandi.
Shuningdek, bir bog‘cha markazlashgan issiqlik va issiq suv bilan ta’minlandi. Yangi qozonxona natijasida yiliga 144 ming kilovatt-soat elektr energiyasi va 627 ming kub metr tabiiy gaz iqtisod qilinishi kutilmoqda.
Prezident aholi uchun qulay sharoit yaratish, qozonxonalar qurilishi va ulardan foydalanishda zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, malakali mutaxassislarni jalb qilish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Shu yerda Prezident “yettilik” vakillari va nuroniylar bilan mahalla hayoti hamda viloyatda amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar haqida suhbatlashdi.
Sirdaryo viloyatida infratuzilmani rivojlantirishga qaratilgan maxsus dastur asosida 215 ta ko‘p qavatli uy qamrab olingan. Bu dastur doirasida uylarning tom va fasad qismlarini ta’mirlash, issiqlik ta’minotini yaxshilash, muhandislik tarmoqlarini rivojlantirish va hududni obodonlashtirish ishlari rejalashtirilgan.

Президент в Сырдарье ознакомился с работами по благоустройству района
Президент Шавкат Мирзиёев во время визита в Сырдарьинскую область ознакомился с проведёнными строительными работами в махалле Бостон города Гулистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта махалла в текущем году получила статус благоустроенной махалли. Все многоквартирные дома на территории были отремонтированы, а прилегающая территория благоустроена.
Новое здание центра махалли было введено в эксплуатацию. Президент встретился с активистами, пожилыми людьми и молодёжью махалли и провёл искренний диалог.
На встрече обсуждались результаты реформ, направленных на решение проблем низовых звеньев во всех регионах страны, развитие махаллей и улучшение условий жизни населения. Шавкат Мирзиёев подчеркнул роль и значение махалли в обществе и отметил необходимость дальнейшего развития этого института.
В регионе отремонтировано 48 многоквартирных домов, их фасады облицованы базальтом. С целью улучшения теплоснабжения за счёт средств в размере 18 миллиардов сумов построены современная котельная и 3,3 километра тепловых сетей.
В махалле установлено 23 индивидуальных тепловых пункта, организована «закрытая» система. За счёт местного бюджета обновлены внутренние системы отопления в 20 многоквартирных домах с общим количеством 800 квартир.
Кроме того, один детский сад обеспечен централизованным отоплением и горячей водой. Благодаря новой котельной ожидается экономия 144 тысяч киловатт-часов электроэнергии и 627 тысяч кубометров природного газа в год.
Президент дал поручения по созданию комфортных условий для населения, строительству котельных с применением современных технологий и привлечению квалифицированных специалистов. Здесь же Президент обсудил с представителями «семёрки» и пожилыми людьми жизнь махалли и изменения, происходящие в области.
В Сырдарьинской области в рамках специальной программы по развитию инфраструктуры охвачено 215 многоквартирных домов. В рамках этой программы запланированы работы по ремонту крыш и фасадов домов, улучшению теплоснабжения, развитию инженерных сетей и благоустройству территории.