Sirdaryoda rivojlanish uchun 11,5 trillion so‘m ajratiladi
2026 yilda Sirdaryo viloyatini rivojlantirish uchun katta hajmdagi mablag‘ ajratilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Umumiy hisobda, infratuzilmani yaxshilash va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash uchun 11,5 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltiriladi. Ushbu qaror Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida o‘tkazilgan Xalq deputatlari kengashining navbatdan tashqari sessiyasida qabul qilindi.
Ajratilgan mablag‘ning 753 milliard so‘mi mahalliy byudjetlarga yo‘naltirilib, sharoitlarni yaxshilashga sarflanadi. Shuningdek, hududiy loyihalar puxta ishlab chiqilib, ularni xorijiy investorlar e’tiboriga havola qilish topshirig‘i berildi.
Viloyat delegatsiyasi Xitoyga yuborilib, qurilish materiallari, kimyo, yengil sanoat va farmatsevtika kabi sohalarda hamkorlikni rivojlantirish ko‘zda tutilgan. Guliston shahrida "O‘zbekiston—SHHT" savdo-sanoat zonasi tashkil etiladi va bu orqali 5000 yangi ish o‘rni yaratiladi.
Tadbirkorlar uchun sanoat ipotekasi va lizing asosida tayyor ishlab chiqarish obyektlari taqdim etiladi. Toshkentdan o‘z ishlab chiqarishlarini ko‘chirishni rejalashtirgan kompaniyalar uchun Sirdaryo viloyatida yer uchastkalari soddalashtirilgan tartibda ajratiladi.
Shuningdek, ularga 10 milliard so‘mgacha imtiyozli kreditlar va temir yo‘l orqali xomashyo tashishda pasaytirilgan tariflar taklif etiladi. Viloyatda kadrlar salohiyatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Tuman hokimlarining o‘rinbosarlari Pekinda malaka oshiradi, 50 nafar yosh fuqaroga esa Xitoyda avtomobillarga texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha ta’lim olish imkoniyati yaratiladi. Guliston universitetida "Lu Ban ustaxonasi" dasturi asosida kasbiy o‘quv markazi ochiladi, tibbiyot texnikumi negizida esa farmatsevtik texnologiyalar bo‘yicha o‘zbek-xitoy oliy o‘quv yurti tashkil etiladi.
Qishloq xo‘jaligida Boyovut tumanida "Sultonhovuz" suv ombori qurilishi rejalashtirilgan bo‘lib, uning sig‘imi 100 million kubometrni tashkil etadi. Bu loyiha beshta tumanda 110 ming gektar yerda yiliga ikki marta hosil olish imkonini beradi.
Transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish doirasida A-373 avtomobil yo‘lining 37 kilometrlik qismi kengaytiriladi va olti polosaga aylantiriladi. Bundan tashqari, 18 ta mahallada 67 kilometr yo‘l sement-beton qoplama bilan ta’mirlanadi.

В Сырдарье выделяется 11,5 триллиона сум для развития
В 2026 году планируется выделить крупные средства на развитие Сырдарьинской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
В общей сложности на улучшение инфраструктуры и поддержку предпринимательства будет направлено 11,5 триллиона сумов. Это решение было принято на внеочередной сессии Совета народных депутатов с участием Президента Шавката Мирзиёева.
Из выделенных средств 753 миллиарда сумов направят в местные бюджеты для улучшения условий. Также было поручено тщательно разработать региональные проекты и представить их вниманию иностранных инвесторов.
Делегация области будет отправлена в Китай для развития сотрудничества в таких сферах, как строительные материалы, химия, легкая промышленность и фармацевтика. В городе Гулистан будет создана торгово-промышленная зона «Узбекистан-ШОС», что позволит создать 5000 новых рабочих мест.
Для предпринимателей будут предоставлены готовые производственные объекты на условиях промышленной ипотеки и лизинга. Для компаний, планирующих перенести свои производства из Ташкента, в Сырдарьинской области упрощенно выделят земельные участки.
Кроме того, им предложат льготные кредиты до 10 миллиардов сумов и сниженные тарифы на перевозку сырья железнодорожным транспортом. Особое внимание будет уделено развитию кадрового потенциала в области.
Заместители хокимов районов пройдут повышение квалификации в Пекине, а 50 молодых граждан получат возможность обучения техническому обслуживанию автомобилей в Китае. В Гулистанском университете откроется профессиональный учебный центр по программе «Мастерская Лу Бана», а на базе медицинского техникума будет создан узбекско-китайский высший учебный заведений по фармацевтическим технологиям.
В сельском хозяйстве в районе Бойовут планируется строительство водохранилища «Султонховуз» с объемом 100 миллионов кубометров. Этот проект позволит ежегодно собирать два урожая на площади 110 тысяч гектаров в пяти районах.
В рамках модернизации транспортной инфраструктуры будет расширен участок автомобильной дороги А-373 длиной 37 километров и преобразован в шесть полос. Кроме того, в 18 населенных пунктах будет отремонтировано 67 километров дорог с цементобетонным покрытием.
Эти меры будут способствовать значительному повышению экономического, социального и инфраструктурного потенциала области.