O‘zbekistonda 42 energetika obyekti ishga tushirildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 42 ta energetika obyektini ishga tushirish marosimini o‘tkazdi va 21 ta yangi korxona qurilishi uchun rasmiy start berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi. Tadbirda davlat rahbari mazkur loyihalar mamlakat iqtisodiy o‘sishiga hissa qo‘shishi va kelajak avlodlar uchun yangi imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, ushbu loyihalar doirasida Xitoy tajribasidan foydalanib, 107 MVt quvvatga ega quyosh elektr stansiyalari qurilishi amalga oshirilmoqda. Bu energetika loyihalari aholining ehtiyojmand qatlamini ekologik toza energiya bilan ta’minlash imkonini beradi.
Shuningdek, fuqarolar o‘zlarida ortib qolgan elektr energiyasini sotish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Mahalliy tadbirkorlar joriy yilda 40 MVt quvvatga ega mikro-GESlarni ishga tushirdi va ular orqali 120 million kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi.
2026-yilga kelib, quvvati yanada yuqori bo‘lgan yangi stansiyalarni ishga tushirish rejalashtirilgan. Bu stansiyalar 80 ming xonadonni elektr energiyasi bilan ta’minlash imkonini yaratadi.

В Узбекистане запущено 42 энергетических объекта
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провёл церемонию запуска 42 энергетических объектов и дал официальный старт строительству 21 нового предприятия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба Президента. На мероприятии глава государства подчеркнул, что данные проекты внесут вклад в экономический рост страны и создадут новые возможности для будущих поколений.
По словам Президента, в рамках этих проектов с использованием китайского опыта строятся солнечные электростанции мощностью 107 МВт. Эти энергетические проекты позволят обеспечить экологически чистой энергией нуждающиеся слои населения.
Кроме того, граждане смогут продавать излишки электроэнергии, накопленные у них. Местные предприниматели в этом году запустили микро-ГЭС мощностью 40 МВт, которые произвели 120 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
К 2026 году планируется запуск новых станций с ещё большей мощностью. Эти станции позволят обеспечить электроэнергией 80 тысяч домовладений.
Данные проекты направлены на укрепление энергетической независимости страны и увеличение доли «зелёной» энергии.