Namanganda 4,5 magnitudali zilzila qayd etildi
Bugun, 6-dekabr kuni O‘zbekistonning ayrim hududlarida zilzila yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Seysmoprognostik monitoring markazining ma’lumotlariga ko‘ra, zilzila tunda, soat 02:14 da qayd etilgan. Ushbu tabiiy hodisa mamlakatning bir nechta viloyatlarida sezilib, qisqa muddatli xavotirga sabab bo‘lgan.
Zilzilaning epimarkazi Namangan viloyati Pop tumanida joylashgan bo‘lib, bu hudud Toshkent shahridan taxminan 135 kilometr janubiy-sharqda joylashgan. Seysmik faollik 5 ballga yaqin bo‘lgan, magnituda 4,5 ni tashkil qilgan, zilzila o‘chog‘i esa 17 kilometr chuqurlikda joylashgan.
Epimarkazning koordinatalari 40,89° shimoliy kenglik va 70,75° sharqiy uzunlikda aniqlangan. Tabiiy hodisaning O‘zbekiston bo‘ylab sezilish darajalari quyidagicha bo‘lgan: Namangan viloyatida 3 ball, Farg‘ona viloyatida 2–3 ball, Andijon viloyatida 2 ball, Toshkent shahrida 2 ball va Sirdaryo viloyatida ham 2 ball atrofida tebranishlar qayd etilgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bunday magnitudadagi zilzilalar odatda katta talafot keltirmaydi. Hududdagi seysmik faollikni kuzatish ishlari davom ettirilmoqda va zarur choralar ko‘rilmoqda.
Tabiiy hodisa oqibatida jiddiy zarar yoki insonlar salomatligiga ta’sir ko‘rsatuvchi holatlar kuzatilmagan. Ma’lumot manbasi: Zamin.uz.

В Намангане зафиксировано землетрясение магнитудой 4,5
Сегодня, 6 декабря, в некоторых регионах Узбекистана произошло землетрясение. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным Центра сейсмопрогностического мониторинга, землетрясение было зафиксировано ночью в 02:14. Это природное явление ощущалось в нескольких областях страны и вызвало кратковременное беспокойство.
Эпицентр землетрясения находился в Попском районе Наманганской области, который расположен примерно в 135 километрах к юго-востоку от города Ташкента. Сейсмическая активность достигала около 5 баллов, магнитуда составила 4,5, а очаг землетрясения располагался на глубине 17 километров.
Координаты эпицентра определены как 40,89° северной широты и 70,75° восточной долготы. Уровни ощущаемости природного явления по Узбекистану были следующими: в Наманганской области — 3 балла, в Ферганской области — 2–3 балла, в Андижанской области — 2 балла, в городе Ташкент — 2 балла, а также около 2 баллов в Сырдарьинской области.
По словам специалистов, землетрясения такой магнитуды обычно не приводят к значительным разрушениям. Наблюдение за сейсмической активностью в регионе продолжается, принимаются необходимые меры.
В результате природного явления серьезных повреждений или случаев, влияющих на здоровье людей, не зафиксировано. Источник информации: Zamin.uz.