Toshkent metrosida kassalar o‘rnini infokioskalar egallaydi
Toshkent metropoliteni 2025-yil 9-dekabrdan boshlab 16 ta bekatda an’anaviy kassalar faoliyatini to‘xtatadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror to‘lov tizimini raqamlashtirish va shaffoflikni oshirish maqsadida qabul qilingan. Kassalar o‘rnini zamonaviy infokioskalar egallaydi.
Kassalar faoliyati “Yerusti halqa yo‘li” yo‘nalishidagi barcha 14 ta bekat, shuningdek, “Paxtakor” va “Alisher Navoiy” bekatlarida to‘xtatiladi. Infokioskalar orqali yo‘lovchilar QR-kodli chipta xarid qilishlari mumkin bo‘ladi.
Bu chiptani mobil telefonda yoki chop etilgan shaklda ishlatish imkoniyati yaratiladi. Ushbu tizim navbatlarni qisqartirish, naqd pul aylanmasini kamaytirish va to‘lovlarni xavfsizroq qilishga xizmat qiladi.
Hozirda metropoliten yo‘lovchilari uchun yo‘l haqini to‘lashning 10 dan ortiq usuli mavjud. Yaqin kunlarda ko‘plab bekatlarda avtomatlashtirilgan bankomatlar ham o‘rnatilishi rejalashtirilgan.
Kassalarning yopilishi bilan bog‘liq holda, kassa operatorlariga ehtiyoj kamaymoqda. Birinchi bosqichda 204 ta lavozim qisqartirilgan.
Yil oxiriga qadar barcha bekatlarda avtomatlashtirilgan apparatlar to‘liq o‘rnatilib, kassa operatori lavozimlari butunlay bekor qilinishi kutilmoqda. Manba: zamin.uz

В ташкентском метро кассы заменят инфокиоски
Ташкентский метрополитен с 9 декабря 2025 года прекратит работу традиционных касс на 16 станциях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение принято с целью цифровизации системы оплаты и повышения прозрачности. Вместо касс будут установлены современные инфокиоски.
Работа касс будет прекращена на всех 14 станциях направления «Наземное кольцо», а также на станциях «Пахтакор» и «Алишер Навои». Через инфокиоски пассажиры смогут приобретать билеты с QR-кодом.
Эти билеты можно будет использовать как на мобильном телефоне, так и в распечатанном виде. Данная система призвана сократить очереди, уменьшить оборот наличных денег и сделать оплату более безопасной.
В настоящее время для оплаты проезда в метро существует более 10 способов. В ближайшие дни на многих станциях планируется установка автоматизированных банкоматов.
В связи с закрытием касс потребность в кассирах сокращается. На первом этапе было сокращено 204 должности.
К концу года на всех станциях будут полностью установлены автоматизированные аппараты, и должности кассиров будут полностью упразднены. Источник: zamin.uz