O‘zbekistonga Xitoydan 50 ta agrodron keltiriladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev agrar soha vakillari bilan uchrashuvda Xitoydan 50 ta agrodron olib kelinishi rejalashtirilayotganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dronlar fermerlarga xizmat ko‘rsatish uchun mamlakatning barcha hududlarida kamida ikki mobil dron kompleksi sifatida tashkil etiladi. Davlat rahbari, shuningdek, dronlarning yuk ko‘tarish hajmi 100 kilogrammdan 250 kilogrammgacha oshirilishini ta’kidladi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, fermerlar va klasterlar soni ortib, ularning faoliyatida raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni qo‘llash yo‘lga qo‘yilmoqda. Bu esa yuqori hosildorlikka erishishga zamin yaratmoqda.
Shavkat Mirziyoyevning aytishicha, O‘zbekistonda yer uchastkalari va ekinlar monitoringi yuzlab dronlar yordamida amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzurida maxsus dronlar markazi tashkil etilgan.
Xitoyning DJI kompaniyasi 2025-yil noyabr oyiga qadar dunyo bo‘ylab 200 mingdan ortiq agrodron yetkazib bergan. Ushbu dronlar o‘simliklarni sug‘orish va himoya qilish, shuningdek, chorvachilik hamda baliqchilikda ham keng qo‘llanmoqda.

В Узбекистан из Китая будет доставлено 50 агродронов
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на встрече с представителями аграрной сферы сообщил о планах по поставке из Китая 50 агродронов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти дроны будут организованы в виде как минимум двух мобильных дроновых комплексов во всех регионах страны для обслуживания фермеров. Глава государства также отметил, что грузоподъемность дронов будет увеличена с 100 килограммов до 250 килограммов.
По словам президента, количество фермеров и кластеров растет, и в их деятельности внедряются цифровые технологии и искусственный интеллект. Это создает условия для достижения высокой урожайности.
Шавкат Мирзиёев отметил, что в Узбекистане мониторинг земельных участков и посевов осуществляется с помощью сотен дронов. Кроме того, при Министерстве сельского хозяйства создан специальный центр дронов.
Компания DJI из Китая к ноябрю 2025 года поставила более 200 тысяч агродронов по всему миру. Эти дроны широко применяются для орошения и защиты растений, а также в животноводстве и рыбоводстве.