11–12-dekabr kunlari Italiya poytaxti Rim shahrida Shayx Zoid nomidagi "Insoniy birodarlik" xalqaro mukofoti hay’atining yakuniy yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur nufuzli tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva ham ishtirok etdi. Saida Mirziyoyeva ushbu yig‘ilish haqida o‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida taassurotlarini o‘rtoqlashar ekan, nomzodlarni har tomonlama o‘rganish va ularning inson qadrini yuksaltirish borasidagi xizmatlarini baholash jarayoni muhim bosqich bo‘lganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu yilgi tanlovda ishtirok etgan shaxslar va tashkilotlar o‘z hamjamiyatlariga sezilarli ijobiy ta’sir ko‘rsatgan nomzodlar sifatida e’tirof etildi. Saida Mirziyoyeva hay’at a’zolari bilan birgalikda mukofot sovrindorlarini saralash jarayonida ishtirok etganidan mamnun ekanligini bildirdi.
U jamoaviy qabul qilingan qarorlar o‘zaro anglashuv va konstruktiv muloqotni rivojlantirishga hissa qo‘shishiga ishonch bildirdi. Shayx Zoid nomidagi "Insoniy birodarlik" xalqaro mukofoti 2019 yilda Birlashgan Arab Amirliklari asoschisi Shayx Zoid bin Sulton Ol Nahayon sharafiga ta’sis etilgan.
Ushbu mukofot insonlar o‘rtasidagi birodarlikni mustahkamlash, bag‘rikenglik, tinchlik va madaniyatlararo muloqotni rivojlantirishda xizmat qilgan shaxslar va tashkilotlarni taqdirlashga qaratilgan. Mukofot har yili 4-fevral kuni – Xalqaro inson birodarligi kunida tantanali ravishda topshiriladi.
Laureatlarga 1 million AQSH dollari miqdorida pul mukofoti berilishi ham belgilangan. Bu yuksak mukofot insonparvarlik qadriyatlarini targ‘ib qilishda muhim ahamiyatga ega.

Саида Мирзиёева участвовала в международном жюри в Риме
11–12 декабря в итальянской столице Риме состоялось итоговое заседание международного жюри премии «Человеческое братство» имени шейха Зайда. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом престижном мероприятии также приняла участие руководитель Администрации Президента Республики Узбекистан Саида Мирзиёева. Поделившись впечатлениями о заседании на своих страницах в социальных сетях, Саида Мирзиёева подчеркнула, что процесс всестороннего изучения кандидатов и оценка их заслуг в деле повышения человеческого достоинства был важным этапом.
По её словам, в этом году участники конкурса — личности и организации — были признаны кандидатами, оказавшими значительное положительное влияние на свои сообщества. Саида Мирзиёева выразила удовлетворение тем, что вместе с членами жюри участвовала в процессе отбора лауреатов премии.
Она выразила уверенность, что коллективно принятые решения способствуют развитию взаимопонимания и конструктивного диалога. Международная премия «Человеческое братство» имени шейха Зайда была учреждена в 2019 году в честь основателя Объединённых Арабских Эмиратов шейха Зайда бин Султана Аль Нахайяна.
Эта премия направлена на награждение лиц и организаций, способствовавших укреплению братства между людьми, терпимости, мира и развитию межкультурного диалога. Премия ежегодно торжественно вручается 4 февраля — в Международный день человеческого братства.
Лауреатам предусмотрена денежная премия в размере 1 миллиона долларов США. Эта высокая награда имеет важное значение в продвижении гуманитарных ценностей.