O‘zbekiston para sportchilari Osiyoda birinchi o‘rinda
Dubay shahrida o‘tkazilgan V yoshlar Para Osiyo o‘yinlarida O‘zbekiston delegatsiyasi tarixiy yutuqqa erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu musobaqada mamlakatimiz vakillari 197 ta medalni qo‘lga kiritib, umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egalladi. O‘zbekiston para sportchilari 99 ta oltin, 57 ta kumush va 41 ta bronza medaliga sazovor bo‘ldi.
Bu natija orqali ular 35 davlat orasida yetakchilikni qo‘lga kiritdi. Delegatsiya para yengil atletika, para taekvondo, bochcha, para suzish, para armrestling va para pauerlifting kabi sport turlarida ishtirok etdi.
Ushbu natija O‘zbekiston sporti tarixida muhim voqea sifatida qayd etildi. Delegatsiya a’zolari Vatanimizga qaytib kelganida, ularni tantanali ravishda kutib olishdi.
Ta’kidlash joizki, bundan avval, 2021-yilda Bahraynda o‘tkazilgan IV Para Osiyo o‘yinlarida O‘zbekiston sportchilari 16 ta medal bilan umumjamoa hisobida 6-o‘rinni egallashgan edi. Bu safargi muvaffaqiyat esa O‘zbekistonning xalqaro arenada para sport sohasidagi o‘sishini yana bir bor namoyon etdi.

Спортсмены-паралимпийцы Узбекистана занимают первое место в Азии
На V Молодежных Параазиатских играх, прошедших в Дубае, делегация Узбекистана добилась исторического успеха. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этих соревнованиях представители нашей страны завоевали 197 медалей и заняли первое место в общекомандном зачете. Параспортсмены Узбекистана получили 99 золотых, 57 серебряных и 41 бронзовую медаль.
Этот результат позволил им занять лидирующую позицию среди 35 стран. Делегация участвовала в таких видах спорта, как паралегкая атлетика, паратаэквондо, бочча, параплавание, параармрестлинг и парапауэрлифтинг.
Этот успех был отмечен как важное событие в истории спорта Узбекистана. По возвращении на Родину членов делегации торжественно встретили.
Стоит отметить, что ранее, в 2021 году на IV Параазиатских играх, прошедших в Бахрейне, спортсмены Узбекистана заняли 6-е место в общекомандном зачете, завоевав 16 медалей. Этот нынешний успех вновь продемонстрировал рост Узбекистана в области параспорта на международной арене.