Toshkentda xalqaro suv haftaligi o‘tkaziladi
Kelgusi yilning mart oyida Toshkent shahrida xalqaro suv haftaligi o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirda mintaqa davlatlari va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etadi. Forum davomida suv resurslaridan oqilona foydalanish, zamonaviy “yashil” texnologiyalarni joriy etish masalalari muhokama qilinadi.
15-dekabr kuni mazkur tadbir haqida Prezident Shavkat Mirziyoyevga ma’lumot berildi. Davlat rahbari xalqaro suv haftaligini yuqori saviyada tashkil etish va Qoraqalpog‘iston hududida suvni tejash texnologiyalari bo‘yicha xalqaro forumga puxta tayyorgarlik ko‘rishni topshirdi.
Shu bilan birga, suv xo‘jaligida energiya iste’molini kamaytirish choralari muhokama qilindi. Qoraqalpog‘iston hududida 274 ta nasos stansiyasi mavjud bo‘lib, ular orqali 185 ming gektardan ortiq yer sug‘oriladi.
Ammo nasoslarning aksariyati eskirgan bo‘lib, ular zamonaviy nasoslarga qaraganda 2-3 barobar ko‘proq elektr energiyasi sarflaydi. Kegayli tumanida bitta nasos yangisiga almashtirilgach, elektr energiyasi iste’moli ikki barobar kamaygani qayd etildi.
Endilikda mamlakat bo‘ylab 276 ta nasosni energiya tejamkorlariga almashtirish rejalashtirilmoqda. Bu loyiha natijasida yillik 25 milliard so‘m mablag‘ni tejash imkoniyati yaratiladi va loyiha 14 oy ichida o‘zini oqlashi kutilmoqda.
Shuningdek, rasmiylar mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlashning ahamiyatiga alohida urg‘u berdilar. Toshkent irrigatsiya instituti faoliyati bo‘yicha ham ma’lumot taqdim etildi.
Hozirda mazkur institutda 8 682 nafar talaba tahsil olmoqda, 571 nafar o‘qituvchi faoliyat yuritmoqda. Institut THE World University Rankings 2026 ro‘yxatida O‘zbekistonda birinchi o‘rinni egallab, dunyoning eng yaxshi 500 ta universiteti qatoridan joy olgan.
Kelgusida institutda iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish uchun raqamli platforma yaratish, sun’iy yo‘ldosh ma’lumotlari bilan ishlashni rivojlantirish va xalqaro maqomga ega “Suv diplomatiyasi” magistratura dasturini tashkil etish rejalashtirilmoqda.

В Ташкенте пройдет международная неделя воды
В марте следующего года в городе Ташкент планируется проведение международной недели воды. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом мероприятии примут участие представители стран региона и международных организаций. В ходе форума будут обсуждаться вопросы рационального использования водных ресурсов и внедрения современных «зеленых» технологий.
15 декабря Президенту Шавкату Мирзиёеву была предоставлена информация об этом мероприятии. Глава государства поручил организовать международную неделю воды на высоком уровне и тщательно подготовиться к международному форуму по технологиям экономии воды в регионе Каракалпакстан.
Кроме того, обсуждались меры по снижению энергопотребления в водном хозяйстве. В регионе Каракалпакстан имеется 274 насосные станции, через которые орошается более 185 тысяч гектаров земли.
Однако большинство насосов устарели и потребляют в 2-3 раза больше электроэнергии по сравнению с современными насосами. В районе Кегайли после замены одного насоса на новый было отмечено двукратное снижение потребления электроэнергии.
В настоящее время по всей стране планируется заменить 276 насосов на энергоэффективные. В результате этого проекта будет создана возможность ежегодной экономии средств в размере 25 миллиардов сумов, и ожидается, что проект окупится в течение 14 месяцев.
Также официальные лица особо подчеркнули важность поддержки местных производителей. Были предоставлены данные о деятельности Ташкентского института ирригации.
В настоящее время в институте обучаются 8 682 студента, работают 571 преподаватель. Институт занял первое место в Узбекистане в рейтинге THE World University Rankings 2026 и вошел в число 500 лучших университетов мира.
В будущем планируется создать цифровую платформу для изучения изменений климата, развивать работу с данными спутников и организовать магистерскую программу «Водная дипломатия» с международным статусом.