Toshkent shahriga kirish tartibida yangi o‘zgarishlar kiritilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda shaharga kirayotgan mehmonlar o‘z avtomobillarini shahar tashqarisidagi maxsus turargohlarda qoldirib, markazga jamoat transportidan foydalanib yetib kelishlari mumkin bo‘ladi. Bu haqda 16-dekabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida o‘tkazilgan yig‘ilishda ma’lum qilindi.
Avvalroq, dekabr oyida poytaxtda transport tizimini yaxshilash va tirbandliklarni kamaytirish maqsadida alohida qaror qabul qilingan edi. Ushbu qarorga ko‘ra, Toshkentda transport harakatini boshqarish uchun yagona yondashuv asosida maxsus markaz tashkil etiladi.
Bu markaz sun’iy intellekt yordamida har bir ko‘cha va chorrahadagi transport oqimini tahlil qilib, tirbandlik va yo‘l-transport hodisalarining oldini olishga xizmat qiladi. 2024-yilda poytaxtga kirishdagi ikki nazorat posti shahar tashqarisiga ko‘chiriladi, yana uchta post esa qayta quriladi.
Ushbu hududlarda yengil va yuk avtomobillari uchun minglab turargohlar, shuningdek, aholi uchun dam olish maskanlari tashkil etiladi. Bu joylar jamoat transporti tarmog‘i bilan bog‘lanib, aholining qulay harakatlanishiga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, shaharda “aqlli” chorrahalar soni ko‘paytiriladi, yangi bekatlar va piyoda yo‘laklari quriladi, veloyo‘laklar barpo etiladi hamda yo‘l infratuzilmasi yangilanadi. Shuningdek, ekologik toza elektrobuslar xarid qilish rejalashtirilgan.
Ushbu chora-tadbirlar Toshkent shahrida transport harakatini yengillashtirish va fuqarolar uchun qulay shahar muhitini yaratishga qaratilgan.

В Ташкенте вводятся новые правила въезда
Теперь гости, въезжающие в город, смогут оставлять свои автомобили на специальных парковках за пределами города и добираться до центра на общественном транспорте. Об этом было объявлено на совещании под руководством Президента Шавката Мирзиёева 16 декабря.
Ранее, в декабре, было принято отдельное решение с целью улучшения транспортной системы и снижения пробок в столице. Согласно этому решению, в Ташкенте будет создан специальный центр для управления движением транспорта на основе единого подхода.
Этот центр с помощью искусственного интеллекта будет анализировать транспортные потоки на каждой улице и перекрестке, способствуя предотвращению пробок и дорожно-транспортных происшествий. В 2024 году два контрольных поста на въезде в столицу будут перенесены за пределы города, а еще три поста будут реконструированы.
В этих районах будут организованы тысячи парковочных мест для легковых и грузовых автомобилей, а также зоны отдыха для населения. Эти места будут связаны с сетью общественного транспорта, обеспечивая удобное передвижение жителей.
Кроме того, в городе увеличится количество «умных» перекрестков, будут построены новые остановки и пешеходные дорожки, созданы велодорожки, а дорожная инфраструктура будет обновлена. Также планируется закупка экологически чистых электробусов.
Эти меры направлены на облегчение транспортного движения в городе Ташкент и создание комфортной городской среды для граждан.