Toshkentda yirik qurilish loyihalari boshlandi
16-dekabr kuni o‘tgan yig‘ilishda Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtda yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilishini e’lon qildi. Ushbu loyihalar orasida eng yiriklaridan biri Uchtepa City majmuasi hisoblanadi.
Uchtepa City loyihasi Uchtepa tumanida amalga oshiriladi va 37 gektar maydonni qamrab oladi. Loyihaning umumiy qiymati 1 milliard dollar bo‘lib, uning doirasida zamonaviy infratuzilmaga ega yangi shahar muhiti yaratish rejalashtirilgan.
Bu hududda yuqori darajadagi mehmonxona, biznes markazlari, savdo va ko‘ngilochar majmualar, shuningdek, zamonaviy apartamentlar qurilishi ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, Chilonzor, Yakkasaroy va Olmazor tumanlarida ham shunga o‘xshash keng ko‘lamli qurilish loyihalari rejalashtirilgan.
Ushbu tumanlarda jami qiymati 2,5 milliard dollar bo‘lgan city formatdagi yangi majmualar barpo etiladi. Prezidentning ma’lumotiga ko‘ra, Mirzo Ulug‘bek, Yunusobod, Mirobod va Yashnobod tumanlari innovatsion rivojlanish markazlariga aylantiriladi.
Bu hududlarda sun’iy intellekt, startaplar, moliya, tibbiyot va ta’lim sohalariga ixtisoslashgan 1 milliard dollarlik loyihalar amalga oshiriladi. Mutaxassislar bu tashabbuslarning Toshkentning iqtisodiy rivojlanishiga katta hissa qo‘shishini ta’kidlashmoqda.
Ular yangi ish o‘rinlari yaratish va aholiga qulay sharoitlar yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi. Poytaxt esa bosqichma-bosqich Markaziy Osiyoning ilg‘or megapolislardan biriga aylanishni davom ettirmoqda.

В Ташкенте начались крупные строительные проекты
16 декабря на прошедшем заседании Президент Шавкат Мирзиёев объявил о реализации крупных инвестиционных проектов в столице. Среди этих проектов одним из крупнейших является комплекс Uchtepa City.
Проект Uchtepa City реализуется в районе Учтепа и охватывает площадь в 37 гектаров. Общая стоимость проекта составляет 1 миллиард долларов, в рамках которого планируется создание новой городской среды с современной инфраструктурой.
В этом районе предусмотрено строительство высококлассного отеля, бизнес-центров, торгово-развлекательных комплексов, а также современных апартаментов. Кроме того, в районах Чиланзар, Яккасарай и Олмазор запланированы аналогичные масштабные строительные проекты.
В этих районах будут построены новые комплексы в формате city общей стоимостью 2,5 миллиарда долларов. По информации Президента, районы Мирзо Улугбек, Юнусабад, Миробод и Яшнабад станут центрами инновационного развития.
В этих районах будут реализованы проекты стоимостью 1 миллиард долларов, специализирующиеся на искусственном интеллекте, стартапах, финансах, медицине и образовании. Эксперты подчеркивают, что эти инициативы внесут значительный вклад в экономическое развитие Ташкента.
Они имеют важное значение для создания новых рабочих мест и обеспечения комфортных условий для населения. Столица же постепенно продолжает превращаться в один из передовых мегаполисов Центральной Азии.