Mirziyoyev YEOIIda savdo to‘siqlarini bartaraf etishni taklif qildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashi yig‘ilishida savdo to‘siqlarini bosqichma-bosqich bartaraf etish va tartiblarni soddalashtirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi" ishlab chiqishni taklif etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U texnik tartibga solish, sertifikatlash va bojxona boshqaruvi sohalaridagi farqlarni bartaraf etish uchun "O‘zbekiston–YEOII" qo‘shma muvofiqlashtiruvchi guruhini tashkil etishni taklif qildi. Shuningdek, davlat rahbari mashinasozlik, energetika, qishloq xo‘jaligi, kimyo va boshqa sohalarda umumiy loyiha ro‘yxatini shakllantirishni taklif qildi.
U infratuzilma va "yashil" loyihalar, shuningdek, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Yevroosiyo taraqqiyot banki doirasida reja ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi. Mirziyoyev raqamli platformalarni integratsiya qilish, jumladan, elektron savdo va raqamli markirovka yo‘nalishlarini rivojlantirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni ishlab chiqishni ham taklif qildi.

Мирзиёев предложил устранить торговые барьеры в ЕАЭС
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на заседании Высшего Евразийского экономического совета предложил поэтапно устранять торговые барьеры и разработать "дорожную карту" по упрощению процедур. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он предложил создать совместную координационную группу "Узбекистан–ЕАЭС" для устранения различий в техническом регулировании, сертификации и таможенном управлении. Кроме того, глава государства предложил сформировать общий перечень проектов в машиностроении, энергетике, сельском хозяйстве, химической и других отраслях.
Он подчеркнул необходимость разработки плана в рамках Евразийского банка развития по инфраструктурным и "зелёным" проектам, а также поддержке малого и среднего бизнеса. Мирзиёев также предложил разработать "дорожную карту" по интеграции цифровых платформ, включая направления электронной торговли и цифровой маркировки.
Ташкент проявляет интерес к проектам ЕАЭС в области биомедицины, энергетики и робототехники. Кроме того, Узбекистан заявил о готовности сотрудничать в создании общего информационного ресурса в сфере туризма.