O‘zbekistonga 2025 yilda 11 million sayyoh keladi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-noyabr oylari davomida O‘zbekistonga qariyb 200 mamlakatdan sayyohlar tashrif buyurgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra, kelgan mehmonlarning asosiy qismi 31–55 yosh oralig‘idagi fuqarolar bo‘lib, ularning umumiy soni 5,4 million nafardan oshgan. Ikkinchi o‘rinda esa 56 yosh va undan katta bo‘lgan sayyohlar turadi.
Ularning soni 2,18 million kishini tashkil qilgan. Sayyohlarning jinsiy tarkibiga e’tibor qaratilsa, erkaklar soni 5,85 million, ayollar esa 4,9 million nafarga yetgan.
Yoshlar (19–30 yosh) orasida 1,75 million nafar sayyoh O‘zbekistonga tashrif buyurgan. Shuningdek, bolalar va o‘smirlar (0–18 yosh) soni 1,38 million nafarni tashkil qilgan.
Ushbu raqamlar O‘zbekistonning turizm sohasida xalqaro miqyosda qiziqish uyg‘otayotganidan dalolat beradi. Turli yosh guruhlaridan bo‘lgan tashrif buyuruvchilar sonining ortishi mamlakat turizm bozorining rivojlanib borayotganini ko‘rsatmoqda.

В Узбекистан в 2025 году приедут 11 миллионов туристов
По данным Национального статистического комитета, в период с января по ноябрь 2025 года в Узбекистан посетили туристы примерно из 200 стран. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно результатам исследования, основная часть прибывших гостей — граждане в возрасте от 31 до 55 лет, их общее число превысило 5,4 миллиона. На втором месте — туристы в возрасте 56 лет и старше.
Их количество составило 2,18 миллиона человек. Если обратить внимание на половой состав туристов, то мужчин было 5,85 миллиона, а женщин — 4,9 миллиона.
Среди молодежи (19–30 лет) в Узбекистан посетили 1,75 миллиона туристов. Также количество детей и подростков (0–18 лет) составило 1,38 миллиона человек.
Эти цифры свидетельствуют о том, что Узбекистан вызывает международный интерес в сфере туризма. Рост числа посетителей из разных возрастных групп показывает развитие туристического рынка страны.