O‘zbekistonda sifatsiz tibbiy spirt muomaladan chiqarildi
O‘zbekistonda “Medflora” korxonasi tomonidan ishlab chiqarilgan 70 foizlik tibbiyot etil spirti sifat talablariga javob bermagani sababli muomaladan chiqarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi ushbu mahsulotdan foydalanishni to‘liq taqiqlash bo‘yicha qaror qabul qildi. Shu bilan birga, savdo nuqtalarida mavjud bo‘lgan barcha zaxiralarni tezda qaytarib olish va belgilangan tartibda yo‘q qilish choralari ko‘rilishi belgilandi.
Mazkur qaror aholi salomatligini himoya qilish va bozorda sifat talablariga javob bermaydigan mahsulotlar tarqalishining oldini olish maqsadida qabul qilingan. Jarayon tegishli tashkilotlar tomonidan qat’iy nazoratga olingan.
Mutasaddilar sifat me’yorlariga javob bermaydigan mahsulotlarning bozorda qolmasligini ta’minlash uchun zarur choralarni ko‘rmoqda. Bu qaror, birinchi navbatda, iste’molchilar xavfsizligini ta’minlash va sog‘liq uchun xavf tug‘diruvchi omillarni bartaraf etishga qaratilgan.
Shu sababli, aholiga ushbu mahsulotdan foydalanmaslik va zarur hollarda mutasaddi tashkilotlarga murojaat qilish tavsiya etiladi. Manba: Zamin.uz.

В Узбекистане из обращения изъят некачественный медицинский спирт
В Узбекистане спирт медицинский этиловый 70% производства предприятия «Medflora» был изъят из обращения из-за несоответствия требованиям качества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Центр безопасности фармацевтической продукции принял решение полностью запретить использование данного продукта. Также было установлено, что все запасы, имеющиеся в торговых точках, должны быть оперативно изъяты и уничтожены в установленном порядке.
Это решение принято с целью защиты здоровья населения и предотвращения распространения на рынке продукции, не соответствующей требованиям качества. Процесс находится под строгим контролем соответствующих организаций.
Ответственные лица принимают необходимые меры, чтобы обеспечить отсутствие на рынке продукции, не соответствующей стандартам качества. Это решение направлено в первую очередь на обеспечение безопасности потребителей и устранение факторов, представляющих угрозу для здоровья.
Поэтому населению рекомендуется не использовать данный продукт и при необходимости обращаться в соответствующие организации. Источник: Zamin.uz.