Ushbu yangi xalqaro tashkilot BMTga muqobil sifatida yaratilgan. Imzolash marosimi Davosdagi Jahon iqtisodiy forumi doirasida o‘tkazildi.
Tadbirda Yaqin Sharq va Janubiy Amerika davlatlari, jumladan, Saudiya Arabistoni, Qatar, Birlashgan Arab Amirliklari, Argentina va Paragvay vakillari qatnashdi. Shuningdek, O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Vengriya bosh vaziri Viktor Orban, Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan va Ozarboyjon prezidenti Ilhom Aliyev ham ishtirok etdi.
Marosim davomida sahnada Tramp bilan birga 20 ga yaqin davlat vakillari bo‘ldi. Ammo AQSHning G‘arbiy Yevropadagi an’anaviy ittifoqchilaridan hech biri tadbirda qatnashmadi, deb xabar berdi CNN.
Tramp o‘z nutqida Tinchlik kengashi boshqa xalqaro tashkilotlar, jumladan, BMT bilan hamkorlik qilishini ta’kidladi. Nutqdan so‘ng, Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Levitt mazkur kengash rasman xalqaro tashkilot sifatida faoliyat boshlaganini e’lon qildi.
Shundan so‘ng, davlatlar rahbarlari hujjatni imzolash uchun birma-bir Tramp yoniga chiqishdi. Tinchlik kengashi Trampning tinchlik rejasiga muvofiq yaratilgan bo‘lib, dastlab G‘azo sektorini boshqarish organi sifatida faoliyat yuritishi rejalashtirilgan edi.
Ammo kengash nizomidan ma’lum bo‘lishicha, u yanada kengroq vakolatlarga ega bo‘lib, aslida BMTga muqobil tashkilot sifatida ishlaydi. Kengashga Trampning o‘zi raislik qiladi.
A’zo davlatlar uchun esa bir milliard dollarlik mablag‘ ajratish sharti qo‘yilgan. Tashkilotga a’zo bo‘lish uchun 60 ga yaqin davlat, jumladan, Rossiya, Belarus va Ukraina taklif olgan.
Aleksandr Lukashenko Yevropada birinchi bo‘lib ushbu hujjatni imzoladi. Biroq, Yevropaning ayrim davlatlari kengashga a’zo bo‘lishdan bosh tortmoqda.
Bunga Rossiyaning ham taklif etilgani sabab bo‘lmoqda. Rossiya prezidenti Vladimir Putin taklifnoma olinganini tasdiqladi va Rossiya AQSHda muzlatib qo‘yilgan aktivlari hisobidan Tinchlik kengashiga bir milliard dollar ajratishga tayyorligini bildirdi.

Президент США Дональд Трамп подписал устав Совета мира. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эта новая международная организация создана в качестве альтернативы ООН. Церемония подписания прошла в рамках Всемирного экономического форума в Давосе.
В мероприятии приняли участие представители стран Ближнего Востока и Южной Америки, в том числе Саудовской Аравии, Катара, Объединённых Арабских Эмиратов, Аргентины и Парагвая. Также присутствовали президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Во время церемонии на сцене вместе с Трампом находились представители около 20 стран. Однако ни один из традиционных союзников США в Западной Европе не участвовал в мероприятии, сообщает CNN.
В своей речи Трамп подчеркнул, что Совет мира будет сотрудничать с другими международными организациями, включая ООН. После выступления пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт объявила, что совет официально начал свою деятельность как международная организация.
После этого главы государств по очереди подходили к Трампу для подписания документа. Совет мира создан в соответствии с мирным планом Трампа и изначально планировался как орган управления сектором Газа.
Однако из устава совета известно, что он обладает более широкими полномочиями и фактически функционирует как альтернативная организация ООН. Председателем совета является сам Трамп.
Для стран-членов установлен обязательный взнос в размере одного миллиарда долларов. Для вступления в организацию приглашены около 60 стран, включая Россию, Беларусь и Украину.
Александр Лукашенко первым в Европе подписал этот документ. Однако некоторые европейские страны отказываются вступать в совет.
Это связано с тем, что Россия также была приглашена. Президент России Владимир Путин подтвердил получение приглашения и заявил, что Россия готова выделить один миллиард долларов Совету мира за счёт замороженных активов в США.