Rossiyadan 14 nafar bola O‘zbekistonga qaytarildi
Rossiya hududida ota-ona qaramog‘isiz qolgan 14 nafar voyaga yetmagan bola O‘zbekistonga qaytarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu jarayon Ichki ishlar vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi va Prezident huzuridagi Milliy ijtimoiy himoya agentligi hamkorligida amalga oshirildi. Bolalar Toshkentdagi Islom Karimov nomidagi xalqaro aeroport orqali mamlakatga olib kelingan.
Ular vaqtincha Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi huzuridagi Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish markaziga joylashtirildi. Kerakli rasmiy tartib-taomillar bajarilgach, 13 nafar bola ota-onalariga topshirildi.
Qolgan bir nafar bola esa markaz xodimlari kuzatuvi ostida Andijon shahriga yuborilib, onasiga yetkazib berildi. Bolalarning ijtimoiy qo‘llab-quvvatlanishi davom ettiriladi.
Ushbu jarayon ularning yashash joyidagi “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari tomonidan amalga oshiriladi.

Из России в Узбекистан возвращены 14 детей
14 несовершеннолетних детей, оставшихся без попечения родителей на территории России, были возвращены в Узбекистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот процесс был осуществлен в сотрудничестве с Министерством внутренних дел, Министерством здравоохранения и Национальным агентством социальной защиты при Президенте. Дети были доставлены в страну через международный аэропорт имени Ислама Каримова в Ташкенте.
Они были временно размещены в Центре социальной и правовой помощи несовершеннолетним при Главном управлении внутренних дел города Ташкента. После выполнения необходимых официальных процедур 13 детей были переданы своим родителям.
Оставшийся один ребенок был отправлен под наблюдением сотрудников центра в город Андижан и передан матери. Социальная поддержка детей продолжается.