Joriy yilning 27–30-yanvar kunlari ob-havo sharoitining o‘zgarishi va yog‘ingarchilik sababli respublikaning tog‘li hududlarida qor ko‘chishi xavfi mavjud. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "O‘zgidromet" xizmati tezkor ogohlantirish berdi. Mutaxassislar ushbu kunlarda tog‘li yo‘llar va baland hududlarda ehtiyot choralarini kuchaytirish zarurligini ta’kidlamoqda.
Qor ko‘chishi xavfi quyidagi hududlarda e’lon qilingan: - Qashqadaryo viloyati: Dehqonobod, Kitob, Qamashi va Shahrisabz tumanlari; - Surxondaryo viloyati: Boysun, Qumqo‘rg‘on, Sariosiyo va Uzun tumanlari; - Samarqand viloyati: Nurobod, Qo‘shrabot, Samarqand va Urgut tumanlari; - Jizzax viloyati: Baxmal va Zomin tumanlari; - Toshkent viloyati: Bo‘stonliq, Parkent, Ohangaron tumanlari (Chotqol tizmasi tog‘lari); - Namangan viloyati: Pop tumani. "O‘zgidromet" ma’lumotlariga ko‘ra, tog‘li hududlarda yashovchi aholi, dam oluvchilar va ushbu hududlarda harakatlanayotgan haydovchilardan alohida ehtiyotkorlik talab etiladi.

С 27 по 30 января текущего года из-за изменения погодных условий и осадков в горных районах республики существует угроза схода лавин. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом оперативно предупредила служба "Узгидромет". Специалисты подчеркивают необходимость усиления мер предосторожности на горных дорогах и в высокогорных районах в эти дни.
Угроза схода лавин объявлена в следующих районах: - Кашкадарьинская область: районы Дехканабад, Китаб, Камаши и Шахрисабз; - Сурхандарьинская область: районы Бойсун, Кумкурган, Сариасия и Узун; - Самаркандская область: районы Нуробод, Кушрабат, Самарканд и Ургут; - Джизакская область: районы Бахмал и Зомин; - Ташкентская область: районы Бостанлык, Паркент, Охангарон (горы Чаткальского хребта); - Наманганская область: район Поп. По данным "Узгидромета", от жителей горных районов, отдыхающих и водителей, передвигающихся в этих местах, требуется особая осторожность.
Рекомендуется снижать скорость при движении по горным дорогам, держаться подальше от опасных склонов и планировать поездки с учетом погодных условий. Гражданам важно соблюдать меры безопасности.