O‘zbekistonda bolalar nafaqasi miqdori muntazam oshirib boriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining rasmiy ma’lumotiga ko‘ra, 2026 yildan boshlab bolalar nafaqasi miqdori inflyatsiya darajasiga mos ravishda qayta ko‘rib chiqilib, oshiriladi. Ma’lum qilinishicha, so‘nggi 3,5 yil davomida bolalar nafaqasi miqdori o‘zgarmagan, faqatgina 2025 yilning iyul oyida 10 foizga oshirilgan.
Yangi tartibga ko‘ra, nafaqa summasi inflyatsiyadan kam bo‘lmagan miqdorda indeksatsiya qilinib boriladi. Vazirlik vakilining ta’kidlashicha, ijtimoiy yordam tizimining raqamlashtirilishi natijasida mablag‘lar ehtiyojmand oilalarga aniq va manzilli tarzda yetkazilmoqda.
Bu esa nafaqalarni oshirish uchun qo‘shimcha imkoniyat yaratgan. Shu asosda kelgusida ham ijtimoiy yordam tizimi yanada takomillashtirilishi ko‘zda tutilgan.

Детские пособия будут увеличены с учётом инфляции
По официальным данным Министерства экономики и финансов, с 2026 года размер детских пособий будет пересматриваться и увеличиваться в соответствии с уровнем инфляции. Сообщается, что за последние 3,5 года размер детских пособий не изменялся, только в июле 2025 года он был увеличен на 10 процентов.
Согласно новому порядку, сумма пособия будет индексироваться не менее чем на уровень инфляции. По словам представителя министерства, в результате цифровизации системы социальной помощи средства доставляются нуждающимся семьям точно и адресно.
Это создало дополнительные возможности для увеличения пособий. На этой основе в будущем планируется дальнейшее совершенствование системы социальной помощи.