O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati joriy yilning o‘n beshinchi kunidan o‘n ikkinchi kuni gacha bo‘lgan haftalik ob-havo prognozini elon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatning katta qismi hududlarida ob-havo sharoitlari asosan o‘zgaruvchan kechadi va bir necha kun davomida yog‘ingarchilik kuzatilishi mumkin. Shu sababli, aholi va tashkilotlar oldindan ehtiyot choralarini ko‘rishlari tavsiya etiladi.
Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlarida o‘n birinchi va o‘n ikkinchi kunlarda ba’zi hududlarda yomg‘ir yog‘ish ehtimoli mavjud. Shamol asosan sharqdan esib, keyinchalik g‘arbiy tomonga burilib, sakkiz o‘n ikki metrlik tezlikda bo‘ladi.
Ayrim paytlarda esa shamol tezligi o‘n uchdan o‘n sakkiz metr gacha kuchayishi mumkin. Kecha paytlarida havo harorati uch daraja sovuqdan yetti daraja iliqgacha, kunduzi esa o‘nidan o‘n etti daraja atrofida bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida asosan quyoshli kechish kutilmoqda, garchi o‘n sakkizinchi va o‘n birinchi kunlarda ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Ushbu hududlarda kechasi harorat sakkizdan o‘n uch daraja, kunduzi esa o‘n yettidan o‘n ikki daraja iliq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida ham ob-havo o‘zgaruvchan bo‘lib, ba’zi kunlarda yomg‘ir kuzatilishi mumkin. Bu yerlarda kechasi harorat ikkidan o‘n daraja, kunduzi esa o‘n to‘rttadan o‘n ikki daraja iliq atrofida bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida ham ayrim joylarda yog‘ingarchilik bo‘lishi mumkin. Kechasi harorat yettidan o‘n besh daraja, kunduzi esa yigirmadan yigirma besh daraja iliqqa qadar ko‘tariladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida asosan yomg‘irsiz kechadi, lekin o‘n toqqizinchi va o‘n birinchi kunlarda ba’zi hududlarda yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud. Kechasi harorat yettidan o‘n ikki daraja, kunduzi esa o‘n yettidan o‘n ikki daraja iliq bo‘ladi.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda esa vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yoki qor yog‘ishi mumkin. Kunduzi havo harorati beshdan o‘n besh daraja iliq atrofida saqlanishi kutilmoqda.

В стране объявлен недельный прогноз погоды
Гидрометеорологическая служба Республики Узбекистан объявила недельный прогноз погоды с пятнадцатого по двенадцатый день текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным, в большинстве регионов страны погодные условия будут преимущественно переменными, и в течение нескольких дней возможны осадки. Поэтому населению и организациям рекомендуется заранее принять меры предосторожности.
В Каракалпакстане и Хорезмской области в одиннадцатый и двенадцатый дни возможен дождь в некоторых районах. Ветер будет дуть преимущественно с востока, затем повернет на запад со скоростью восемьдесят два метра в секунду.
В некоторые моменты скорость ветра может усилиться до тринадцати — восемнадцати метров в секунду. Ночью температура воздуха будет от трех градусов мороза до семи градусов тепла, днем — около десяти — семнадцати градусов.
В Бухарской и Навоийской областях ожидается преимущественно солнечная погода, хотя в восемнадцатый и одиннадцатый дни возможен дождь в некоторых местах. В этих регионах ночью температура будет от восьми до тринадцати градусов, днем — от семнадцати до двенадцати градусов тепла.
В Ташкентской, Сирдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях погода также будет переменной, в некоторые дни возможен дождь. Здесь ночью температура будет от двух до десяти градусов, днем — около четырнадцати — двенадцати градусов тепла.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях также возможны осадки в некоторых местах. Ночью температура поднимется от семи до пятнадцати градусов, днем — от двадцати до двадцати пяти градусов тепла.
В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях преимущественно без осадков, но в девятнадцатый и одиннадцатый дни возможен дождь в некоторых районах. Ночью температура будет от семи до двенадцати градусов, днем — от семнадцати до двенадцати градусов тепла.
В горных и предгорных районах время от времени возможен дождь или снег. Днем ожидается температура около пяти — пятнадцати градусов тепла.