O‘zbekistonda hafta o‘rtalarida iliq va qulay ob-havo sharoitlari hukm suradi
Hafta davomida O‘zbekiston hududlarida havo harorati sekin-asta ko‘tarilishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tun va tong paytlari hali salqinlik bilan o‘tgani bois, hafta o‘rtalariga kelib esa iliq va qulay ob-havo sharoitlariga o‘zgaradi. Ayrim mintaqalarda vaqti-vaqti bilan yog‘in ёки yumshoq yomg‘ir tushishi ham kuzatilishi mumkin.
Iqlimshunos Erkin Abdulahatovning xabar berishicha, haftaning juma va dam olish kunlari kunduzi harorat ayrim joylarda yigirma besh gradusgacha ko‘tarilishi ehtimoldan xoli emas. Bu holat o‘tgan hafta sovuqdan zarar ko‘rgan nabotot olami uchun yangi uyg‘onish va gullash davrini boshlaydi.
Mart oyining uchinchi o‘n kunligi esa namgarchili va yomg‘irli bo‘lib o‘tishi taxmin qilinmoqda. Harorat ko‘rsatkichlari jihatidan oyning oxiri aprel boshlariga xos bahoriy havoga mos tushishi mumkin.
Martning o‘n birinchi va o‘n uchinchi kunlari mintaqaga tushgan sovuq havo oqimi ayrim hududlarda erta gullaydigan mevali daraxtlarga jiddiy ta’sir ko‘rsatdi. Bodom, o‘rik, shaftoli va olma daraxtlarining gullari sovuqdan aziyat chekdi.
Ba’zi hollarda zararlanish ko‘rsatkichi to‘qson foizgacha yetgan bo‘lsa, bu dehqonchilik uchun katta ehtiyot chorasi talab qiladi. Hozirgi issiqlik va qulay ob-havo sharoitlaridan foydalanib, kurtaklardan gulga aylanadigan mevalarda asalarilarni ko‘proq jalb qilishga e’tibor qaratilmoqda.
Changlatish jarayonini to‘g‘ri tashkil etish bahor faslida mevalarning sog‘lom rivojlanishi va kelajakda yaxshi hosil olishga zamin yaratadi. Bahor kirib kelayotganini har birimiz his qilmoqdamiz.
Tabiat yashil rangga kirib, gullar ochila boshladi. Asalarilar faoliyati mevali bog‘larda hosilning sifati va miqdori uchun hal qiluvchi rol o‘ynaydi.
Dehqonchilik sohasi mutaxassislari va fermerlar bu kunlarda o‘z mehnatini yanada faollashtirib, tabiat berayotgan imkoniyatlardan to‘liq foydalanishlari lozim. Shu bilan birga, aholi ham o‘zlarining bog‘lari va uy atrofida ekilgan daraxtlarni diqqat bilan kuzatib borishlari kerak.

В середине недели в Узбекистане будет теплая и комфортная погода.
В течение недели в регионах Узбекистана ожидается постепенное повышение температуры воздуха. Об этом сообщает Zamin.uz.
Поскольку ночи и утро пока еще прохладные, к середине недели погода станет теплой и комфортной. В некоторых районах время от времени могут наблюдаться осадки или легкий дождь.
По словам климатолога Эркина Абдулахатова, в пятницу и выходные дни дневная температура в некоторых местах может подняться до двадцати пяти градусов. Это станет началом нового пробуждения и цветения для растительного мира, пострадавшего от холода на прошлой неделе.
Предполагается, что третья декада марта будет влажной и дождливой. По температурным показателям конец месяца может соответствовать весенней погоде начала апреля.
Холодный воздушный поток, пришедший в регион 11 и 13 марта, серьезно повлиял на раннее цветущие плодовые деревья в некоторых районах. Цветы миндаля, абрикоса, персика и яблони пострадали от холода.
В некоторых случаях уровень повреждений достигал девяноста процентов, что требует больших мер предосторожности в сельском хозяйстве. Используя текущие теплые и комфортные погодные условия, уделяется внимание привлечению большего количества пчел к почкам, которые превращаются в цветы и плоды.
Правильная организация процесса опыления обеспечит здоровое развитие плодов весной и создаст основу для хорошего урожая в будущем. Мы все ощущаем приход весны.
Природа окрашивается в зеленый цвет, начинают распускаться цветы. Активность пчел играет решающую роль в качестве и количестве урожая в плодовых садах.
Специалисты сельского хозяйства и фермеры в эти дни должны активизировать свою работу и полностью использовать возможности, предоставляемые природой. В то же время население должно внимательно следить за своими садами и деревьями, посаженными вокруг домов.