O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning qaroriga muvofiq, Ramazon oyida diniy soha xodimlariga katta moddiy yordam ko‘rsatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“Vaqf” fondi orqali mamlakat bo‘ylab taxminan 20 ming nafar diniy xizmatchilarga jami 80 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ ajratildi. Xususan, mamlakatdagi 1800 ta masjidda taroveh namozlari davomida Qur’on xatm qilgan 3600 dan ortiq qorilarga har biriga 10 million so‘mdan pul berildi.
Shuningdek, Ulamolar kengashining 100 dan ziyod faxriy a’zolariga ham 10 million so‘mdan moddiy rag‘bat taqdim etildi. Respublikadagi jome masjidlari imom-xatiblariga 7 million so‘mdan, mudarrislarga 4 million so‘mdan, otinoyi va mahalla mullalariga esa 2 million so‘mdan pul ajratildi.
Masjidlarda faoliyat yurituvchi muazzin, qorovul va tozalovchilarga esa har biriga 1 million so‘mdan moddiy yordam ko‘rsatildi. Bu tashabbus Ramazon oyida diniy xodimlarni rag‘batlantirish va ularning xizmatlarini qadrlash maqsadida amalga oshirildi.
Shunday qilib, davlat diniy soha xodimlarining mehnatini yuksak baholab, ularni qo‘llab-quvvatlamoqda. Bu esa jamiyatda diniy qadriyatlarning yanada mustahkamlanishiga xizmat qiladi.

В Рамадан месяц религиозным служителям оказана значительная материальная помощь
В соответствии с решением Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в месяц Рамадан религиозным работникам была оказана значительная материальная помощь. Об этом сообщает Zamin.uz.
Через фонд «Вакф» по всей стране было выделено более 80 миллиардов сумов примерно 20 тысячам религиозных служителей. В частности, более 3600 кариатов, которые читали Коран во время таравих-намазов в 1800 мечетях страны, получили по 10 миллионов сумов каждому.
Кроме того, более 100 почётных членов Совета улемов получили материальное поощрение в размере 10 миллионов сумов каждый. Имамам-хатибам соборных мечетей республики выделено по 7 миллионов сумов, муаддисам — по 4 миллиона сумов, а отиной и махаллинским муллам — по 2 миллиона сумов.
Муэдзинам, сторожам и уборщикам, работающим в мечетях, также оказана материальная помощь по 1 миллиону сумов каждому. Эта инициатива была реализована с целью стимулирования религиозных работников в месяц Рамадан и признания их заслуг.
Таким образом, государство высоко оценивает труд религиозных работников и поддерживает их. Это способствует дальнейшему укреплению религиозных ценностей в обществе.