Prezident farmoniga ko‘ra, O‘zbekistonda Ramazon hayiti rasman 20 mart kuni nishonlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatda bayramni butun mamlakat bo‘ylab ko‘tarinki ruhda o‘tkazish, xalqimizning an’ana va urf-odatlarini aks ettiruvchi tadbirlarni tashkil etish bo‘yicha rejalar belgilangan. Farmonga muvofiq, hududlardagi bayram tadbirlari Navro‘z umumxalq bayrami bilan uyg‘un holda o‘tkaziladi.
Bayram kunlarida aholi o‘rtasida mehr-oqibat, birdamlik va bag‘rikenglikni yanada mustahkamlash maqsadida madaniy, ma’rifiy va xayriya tadbirlarini tashkil etish rejalashtirilgan. Mazkur qarorda hukumat bayramni nafaqat shodiyonalar vaqti, balki jamiyatni qo‘llab-quvvatlash va ijtimoiy birlikni mustahkamlash uchun muhim imkoniyat sifatida ko‘rishini ta’kidlaydi.
O‘zaro g‘amxo‘rlikni targ‘ib qiluvchi, asrlar davomida shakllangan milliy qadriyatlarni asrashga xizmat qiluvchi tadbirlarga alohida e’tibor beriladi. Shu tariqa, Ramazon hayiti bayrami nafaqat diniy e’tiqodlarni mustahkamlash, balki xalqimizning o‘zaro do‘stligi va hamjihatligini oshirishga xizmat qiladi.
Bayram tadbirlari orqali yoshlar va kattalar milliy madaniyatimizga hurmatni yanada chuqurlashtiradi hamda jamiyatda ijtimoiy birdamlikni kuchaytiradi. Bu esa mamlakatimizning barqaror rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

По указу Президента в Узбекистане праздник Рамазан официально отмечается 20 марта. Об этом сообщает Zamin.uz.
В данном документе определены планы по проведению праздника по всей стране в приподнятом настроении, организации мероприятий, отражающих традиции и обычаи нашего народа. В соответствии с указом, праздничные мероприятия в регионах будут проводиться в гармонии с общенациональным праздником Навруз.
В праздничные дни планируется организация культурных, просветительских и благотворительных мероприятий с целью укрепления среди населения дружбы, единства и толерантности. В этом решении правительство подчеркивает, что праздник рассматривается не только как время радости, но и как важная возможность для поддержки общества и укрепления социальной сплоченности.
Особое внимание уделяется мероприятиям, пропагандирующим взаимную заботу и сохраняющим национальные ценности, сформировавшиеся за века. Таким образом, праздник Рамазан служит не только укреплению религиозных убеждений, но и повышению дружбы и согласия среди нашего народа.
Через праздничные мероприятия молодежь и взрослые углубляют уважение к нашей национальной культуре и усиливают социальное единство в обществе. Это оказывает положительное влияние на устойчивое развитие нашей страны.