Toshkent to'y oshi geografik ko'rsatkich sifatida davlat ro'yxatidan o'tkazildi
Toshkent shahri va uning atrofidagi hududlar uchun xos bo'lgan milliy taom, ya'ni Toshkent to'y oshi rasman geografik ko'rsatkich sifatida davlat ro'yxatidan o'tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu masala yuzasidan Adliya vazirligi tomonidan tegishli ma'lumot berildi. Qabul qilingan ushbu qaror nafaqat taomning nomini, balki uni tayyorlashdagi an'anaviy uslublar va o'ziga xos jihatlarni ham huquqiy jihatdan himoya qilish imkonini beradi.
Endilikda Toshkent to'y oshi brendi davlat tomonidan qo'llab quvvatlanadi va uning sifati belgilangan standartlarga muvofiq bo'lishi kafolat ostiga olinadi. Tarixiy va etnografik ma'lumotlarga tayansak, Toshkent vohasida palov tayyorlash an'analari asrlar davomida shakllanib, avloddan avlodga o'tib kelganini ko'ramiz.
Ayniqsa, to'y oshi tayyorlash jarayoni o'zining maxsus marosimlari va yuqori mahorati bilan boshqa taomlardan ajralib turadi. Bu shunchaki oddiy ovqat emas, balki issiqlikni to'g'ri taqsimlash, masalliqlarning uyg'unligi va pishirish texnologiyalari mujassam etilgan murakkab jarayondir.
Odatda to'y oshi erta tongda, juda katta miqdorda va maxsus yarim shar shaklidagi qalin devorli cho'yan qozonlarda tayyorlanadi. Tayyorlash davomida taomning mazasi, hidi va tashqi ko'rinishiga alohida e'tibor beriladi.
Aynan shu xususiyatlar uni boshqa hududlarning palovlaridan farqlaydi. Shuni ta'kidlash joizki, geografik ko'rsatkich tushunchasi muayyan mahsulotning aynan ma'lum bir hududga tegishli ekanini tasdiqlaydi.
Shuningdek, mahsulotning sifati va xususiyatlari bevosita o'sha joy bilan bog'liqligini ko'rsatuvchi intellektual mulk shakli hisoblanadi.

Ташкентский свадебный плов зарегистрирован в государственном реестре как географический индикатор
Национальное блюдо, характерное для города Ташкента и прилегающих к нему территорий, а именно Ташкентский свадебный плов, было официально зарегистрировано в государственном реестре как географический указатель. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данному вопросу была предоставлена соответствующая информация Министерством юстиции. Принятое решение позволяет юридически защитить не только название блюда, но и традиционные методы его приготовления, а также специфические особенности.
Отныне бренд Ташкентского свадебного плова будет поддерживаться государством, а его качество будет гарантировано в соответствии с установленными стандартами. Опираясь на исторические и этнографические данные, мы видим, что традиции приготовления плова в Ташкентском оазисе формировались веками и передавались из поколения в поколение.
В частности, процесс приготовления свадебного плова отличается от других блюд своими особыми ритуалами и высоким мастерством. Это не просто обычная еда, а сложный процесс, воплощающий правильное распределение тепла, гармонию ингредиентов и технологии приготовления.
Обычно свадебный плов готовится рано утром в очень больших количествах в специальных полусферических чугунных казанах с толстыми стенками. В процессе приготовления особое внимание уделяется вкусу, аромату и внешнему виду блюда.
Именно эти особенности отличают его от плова других регионов. Стоит отметить, что понятие географического указателя подтверждает принадлежность определенного продукта именно к конкретной территории.
Также это является формой интеллектуальной собственности, указывающей на то, что качество и характеристики продукта напрямую связаны с данным местом.