Toshkent shahrida Xitoy sarmoyasi ishtirokida zamonaviy biznes mehmonxonalar tarmog‘ini tashkil etish bo‘yicha yangi loyiha ustida ish boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Ilzat Qosimov Xitoy kapitali asosida faoliyat yuritayotgan Tashkent-Shiyi-Hotel-Administration kompaniyasi vakillari bilan uchrashib, istiqbolli rejalar xususida fikr almashdi. Muloqotning asosiy mavzusi poytaxtimizda dunyoga mashhur brendlardan biri ostida yangi mehmonxonalar majmuasini barpo etishdan iborat bo‘ldi.
Uchrashuv davomida xorijiy kompaniya vakillari poytaxtda All Seasons brendi ostida mehmonxonalar tarmog‘ini qurish loyihasini taqdim etdi. Mazkur tashabbus Toshkent shahrining mehmonxona infratuzilmasini tubdan yaxshilash, xorijiy sayyohlar oqimini ko‘paytirish hamda ishbilarmonlik turizmi uchun barcha qulayliklarga ega sharoitlarni yaratishni ko‘zda tutadi.
Ushbu brend ostidagi maskanlar, asosan, xizmat safariga keluvchi ishbilarmonlar va poytaxtda sifatli hamda ishonchli xizmat ko‘rsatish maskanlarini izlayotgan mehmonlar uchun mo‘ljallangan. Muzokaralar davomida tomonlar mehmonxona xo‘jaligi sohasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash, sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish hamda turizm infratuzilmasini kengaytirish masalalariga alohida to‘xtalib o‘tdilar.
Shuningdek, xalqaro andozalarga mos keladigan malakali kadrlar tayyorlash va xizmat ko‘rsatish sifatini yuqori bosqichga ko‘tarish masalalari ham diqqat markazida bo‘ldi. Bunday yirik loyihalarning amalga oshirilishi Toshkentning xalqaro mehmonxona bozoridagi nufuzini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi ushbu loyihani har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi. Bu esa poytaxtda yangi mehmonxonalar tarmog‘ini qurish jarayonida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan tashkiliy masalalarni tezkor hal etish va sarmoyaviy muhitni yaxshilash imkonini beradi.
Shu bilan birga, kompaniya vakillari beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumiga taklif etildi. Bu kabi nufuzli tadbirlar investorlar uchun O‘zbekiston bozorini o‘rganish va yangi hamkorlik aloqalarini o‘rnatishda muhim platforma vazifasini o‘taydi.
Xulosa qilib aytganda, Toshkentda yangi biznes mehmonxonalar tarmog‘ining tashkil etilishi poytaxt iqtisodiyoti va turizm salohiyati uchun katta ahamiyatga ega. Mazkur loyiha hayotga tatbiq etilsa, shahrimizda mehmonxona xizmatlari ko‘lami kengayadi, ishbilarmonlar uchun tanlov imkoniyati ortadi.
Turizm sohasida sog‘lom raqobatning shakllanishi esa xizmat ko‘rsatish darajasining yuksalishiga va poytaxtimizning sayyohlik jozibadorligi oshishiga zamin yaratadi.

В Ташкенте строится новая сеть отелей при участии китайского капитала.
В Ташкенте началась работа над новым проектом по созданию современной сети бизнес-отелей при участии китайского капитала. Об этом сообщил Zamin.uz.
Заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Илзат Касимов встретился с представителями компании Tashkent-Shiyi-Hotel-Administration, которая осуществляет деятельность на основе китайского капитала, и обсудил перспективные планы. Основной темой переговоров стало создание в нашей столице нового комплекса отелей под одним из всемирно известных брендов.
В ходе встречи представители иностранной компании представили проект строительства сети отелей в столице под брендом All Seasons. Данная инициатива направлена на коренное улучшение гостиничной инфраструктуры Ташкента, увеличение потока иностранных туристов и создание условий, благоприятных для развития делового туризма.
Отели под этим брендом, в основном, предназначены для деловых путешественников и гостей, которые ищут в столице качественное и надежное размещение. В ходе переговоров стороны обсудили укрепление двустороннего сотрудничества в сфере гостиничного бизнеса, привлечение прямых иностранных инвестиций в отрасль и расширение туристической инфраструктуры.
Кроме того, особое внимание было уделено подготовке квалифицированных кадров, соответствующих международным стандартам, и повышению качества обслуживания до более высокого уровня. Реализация таких крупных проектов способствует дальнейшему укреплению позиции Ташкента на международном гостиничном рынке.
Министерство инвестиций, промышленности и торговли выразило готовность поддерживать этот проект со всех сторон, что позволит оперативно решать возникающие организационные вопросы в процессе строительства новой сети отелей в столице и улучшать инвестиционную среду.
Кроме того, представителям компании было сделано предложение принять участие в Пятом Ташкентском международном форуме по инвестициям. Такие значимые мероприятия служат важной платформой для инвесторов, позволяя изучать узбекский рынок и устанавливать новые деловые связи.
Итак, создание в Ташкенте новой сети бизнес-отелей имеет большое значение для экономического развития столицы и сферы туризма. Если данный проект будет реализован, в нашем городе расширится сфера гостиничных услуг, у деловых путешественников увеличится выбор вариантов размещения.
Кроме того, формирование здоровой конкуренции в туристической сфере способствует повышению качества обслуживания и увеличению привлекательности нашей столицы для туристов.