Toshkentda Qurbon hayiti namozi munosabati bilan ko'chalar yopiladi
Bu haqda poytaxt Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi axborot xizmati rasmiy ma’lumot berdi. Bayram tadbirlarini yuqori saviyada o‘tkazish, jamoat tartibini saqlash hamda namozxonlar uchun qulay sharoitlar yaratish maqsadida shaharning bir qator ko‘chalarida avtotransport vositalarining harakati vaqtincha cheklanadi.
Belgilangan tartibga ko‘ra, cheklovlar 26-may kuni tungi soat 24:00 dan 27-may kuni ertalabki soat 08:00 ga qadar davom etadi. Ushbu chora-tadbirlar poytaxtning deyarli barcha tumanlarini, jumladan, Mirzo Ulug‘bek, Bektemir, Olmazor, Shayxontohur, Chilonzor, Uchtepa, Yunusobod, Yakkasaroy, Sergeli, Yashnobod va Mirobod tumanlarini qamrab oladi.
Asosiy e’tibor yirik masjidlar atrofiga hamda odamlar gavjum bo‘ladigan hududlarga qaratiladi. Xususan, To‘rabuva, Xo‘tan, Alibek, Islomobod va Hazrati Imom kabi tarixiy majmualar atrofidagi yo‘llar vaqtincha yopiladi.
Shuningdek, Shayx Zayniddin, Xo‘ja Alambardor, Ko‘k ota hamda Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf masjidlariga tutash ko‘chalarda ham harakat to‘xtatiladi. Novza, Minor, Mirzo Yusuf va Islom ota masjidlari atrofida ham haydovchilar uchun cheklovlar amal qiladi.
Bu kabi choralar bayram namoziga keluvchi fuqarolarning xavfsizligini ta’minlash va tirbandliklarning oldini olishga xizmat qiladi. Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi haydovchilardan ushbu vaqtinchalik cheklovlarni to‘g‘ri tushunishlarini hamda o‘z harakat yo‘nalishlarini oldindan rejalashtirib olishlarini so‘raydi.
Bayram munosabati bilan jamoat transporti harakati ham qayta ko‘rib chiqiladi. Fuqarolarga qulaylik yaratish maqsadida barcha zaruriy choralar ko‘rilgan bo‘lib, yo‘llarda tartibni saqlash uchun soha xodimlari jalb etilgan.

В Ташкенте улицы закрываются в связи с молитвой в честь праздника Курбан-байрам.
Завтра, 27 мая, в 119 мечетях города Ташкента ожидается совершение намаза в честь Курбан-байрама. Об этом сообщило Zamin.uz.Об этом официально сообщила служба информации Управления по безопасности дорожного движения столицы. С целью проведения праздничных мероприятий на высоком уровне, обеспечения общественного порядка и создания удобных условий для молящихся, на ряде улиц города временно ограничивается движение автотранспорта.
Согласно установленному порядку, ограничения действуют с 24:00 26 мая до 08:00 27 мая. Эти меры охватывают практически все районы столицы, включая Мирзо Улугбек, Бектемир, Олмазор, Шайхантахур, Чиланзар, Учтепа, Юнусабад, Яккасарай, Сергели, Яшнабад и Миробод.
Основное внимание уделяется районам вокруг крупных мечетей и мест массового скопления людей. В частности, временно перекрываются дороги вокруг исторических комплексов, таких как Торабува, Хотаан, Алибек, Исламобад и Хазрати Имом.
Кроме того, движение приостанавливается на улицах, прилегающих к мечетям Шейх Зайниддин, Ходжа Аламбардор, Кок ота и Шейх Мухаммад Содик Мухаммад Юсуф. Ограничения также действуют вокруг мечетей Новза, Минор, Мирзо Юсуф и Ислам ота для водителей.
Такие меры направлены на обеспечение безопасности граждан, приходящих на праздничный намаз, и предотвращение пробок. Управление по безопасности дорожного движения просит водителей правильно понять эти временные ограничения и заранее спланировать свои маршруты.
В связи с праздником также пересматривается движение общественного транспорта. Для обеспечения удобства граждан были проведены все необходимые мероприятия, а для поддержания порядка на дорогах привлечены сотрудники соответствующих служб.