Xodimlar ish haqi Qurbon hayiti bayramidan oldin to'lanadi
O'zbekiston Respublikasining amaldagi mehnat qonunchiligi talablariga ko'ra, xodimlarning ish haqi to'lanadigan kun dam olish yoki bayram kunlariga to'g'ri kelib qolsa, ushbu to'lovlar ushbu kunlardan oldin amalga oshirilishi shart. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu munosabat bilan, yaqinlashib kelayotgan Qurbon hayiti bayrami munosabati bilan barcha ish beruvchilar o'z xodimlarining maoshlarini belgilangan muddatdan kechiktirmasdan, ya'ni 27-mayga qadar to'lab berishlari lozimligi eslatib o'tilmoqda. Bu qoida xodimlarning ijtimoiy huquqlarini himoya qilish va ularning bayram kunlarida moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelmasligini ta'minlashga qaratilgan muhim kafolatdir.
Mehnat kodeksining tegishli moddalarida belgilanganidek, ish haqini to'lash muddatlarining buzilishi ish beruvchi uchun huquqiy oqibatlarni keltirib chiqaradi. Agar korxona yoki tashkilot rahbariyati belgilangan vaqtda to'lovlarni amalga oshirmasa, ular har bir kechiktirilgan kun uchun xodimlarga qo'shimcha ravishda kompensatsiya to'lashga majbur bo'ladi.
Xususan, Mehnat kodeksining 253 va 333-moddalari ushbu munosabatlarni tartibga solib, ish beruvchining moddiy javobgarligini aniq ko'rsatib beradi. Bu tartib nafaqat davlat tashkilotlari, balki barcha turdagi tadbirkorlik subyektlari va xususiy korxonalar uchun ham majburiy hisoblanadi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, ish haqining bayramdan oldin to'lanishi xodimlarning kayfiyatiga ijobiy ta'sir ko'rsatadi va ularning oilaviy ehtiyojlarini o'z vaqtida qondirishga yordam beradi. Bayram kunlarida bozor va do'konlarda xaridlar ko'payishini inobatga olgan holda, maoshlarning vaqtida berilishi aholining xarid qobiliyatini saqlab qolishda muhim o'rin tutadi.
Shuningdek, ushbu jarayon mehnat jamoalarida o'zaro ishonch va mas'uliyat muhitini mustahkamlaydi. Ish beruvchilar ushbu qonuniy talabga qat'iy rioya etishlari hamda xodimlarning huquqlarini poymol qilmasliklari nazorat organlari tomonidan ham doimiy ravishda kuzatib boriladi.

Заработная плата сотрудников выплачивается до праздника Курбан-хайит
Согласно действующему трудовому законодательству Республики Узбекистан, если день выплаты заработной платы сотрудника совпадает с выходным или праздничным днём, такие выплаты должны быть произведены заранее — до наступления этих дней. Об этом сообщил Zamin.uz.
В связи с приближающимся праздником Курбан-хайит, всем работодателям напоминается, что они обязаны выплатить заработную плату своим сотрудникам в установленные сроки без задержек, то есть не позднее 27 мая. Это важное гарантийное положение направлено на защиту социальных прав работников и обеспечение того, чтобы они не сталкивались с финансовыми трудностями в праздничные дни.
Как указано в соответствующих статьях Трудового кодекса, нарушение сроков выплаты заработной платы влечёт для работодателя юридические последствия. Если предприятие или организация не производит выплаты в установленные сроки, она обязана выплачивать сотрудникам дополнительную компенсацию за каждый день задержки.
В частности, статьи 253 и 333 Трудового кодекса регулируют эти вопросы, чётко определяя материальную ответственность работодателя. Это требование является обязательным не только для государственных учреждений, но и для всех видов предпринимательских субъектов и частных компаний.
Как подчеркивают специалисты, своевременная выплата заработной платы перед праздником оказывает положительное влияние на благополучие сотрудников и помогает своевременно удовлетворять их семейные потребности. Учитывая увеличение объёмов покупок на рынках и в магазинах в праздничные дни, своевременная выплата заработной платы играет важную роль в сохранении платежеспособности населения.
Кроме того, этот процесс способствует укреплению атмосферы взаимного доверия и ответственности в трудовых коллективах. Соблюдение работодателями данного юридического требования, а также неущемление прав сотрудников, постоянно контролируется надзорными органами.