2025-yilda O‘zbekistonga 18387 avtomobil import qilindi
2025-yilning yanvar-may oylarida O‘zbekistonga jami 18 387 dona yengil avtomobil import qilinganligi haqida Statistika agentligi ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu avtomobillarning umumiy qiymati 325,3 million dollarni, ya’ni taxminan 4,3 trillion so‘mni tashkil etdi. Import qilingan avtomobillarning 9,7 mingdan ortig‘i elektromobillar hisoblanadi.
Avtomobillar asosan quyidagi davlatlardan olib kelingan: Xitoydan 15 800 dona, Janubiy Koreyadan 1 800 dona, Hindistondan 168 dona, Yaponiyadan 122 dona, AQShdan 82 dona va boshqa davlatlardan 260 dona avtomobil import qilingan. Ushbu raqamlar Xitoyning O‘zbekistonga avtomobil, ayniqsa elektromobillar yetkazib berishda yetakchi o‘rinni egallayotganini ko‘rsatadi.
Shuningdek, mamlakatda elektromobillarga bo‘lgan qiziqish va talabning ortib borayotgani aniq sezilmoqda. Bu esa ekologik toza va zamonaviy transport vositalarining ahamiyatining oshayotganidan dalolat beradi.
Davlat tomonidan elektromobillarni qo‘llab-quvvatlash va ularni ommalashtirishga qaratilgan chora-tadbirlar ham mavjudligi ta’kidlanmoqda.

В 2025 году в Узбекистан было импортировано 18387 автомобилей
В январе-мае 2025 года в Узбекистан было импортировано всего 18 387 легковых автомобилей, сообщает Государственный комитет по статистике. Об этом сообщает Zamin.uz.
Общая стоимость этих автомобилей составила 325,3 миллиона долларов, что примерно равно 4,3 триллиона сумов. Более 9,7 тысячи из импортированных автомобилей являются электромобилями.
Автомобили в основном были привезены из следующих стран: 15 800 единиц из Китая, 1 800 единиц из Южной Кореи, 168 единиц из Индии, 122 единицы из Японии, 82 единицы из США и 260 единиц из других стран. Эти цифры показывают, что Китай занимает лидирующую позицию в поставках автомобилей в Узбекистан, особенно электромобилей.
Также явно наблюдается растущий интерес и спрос на электромобили в стране. Это свидетельствует о повышении значимости экологически чистых и современных транспортных средств.
Подчеркивается также наличие мер, направленных на поддержку и популяризацию электромобилей со стороны государства.